W Rydnie koło Wąchocka trwa XV piknik archeologiczny. Rydno to nazwa, której nie ma na mapie, określa miejsce, w którym ziemia ma kolor rudoczerwony. Tę barwę nadaje jej hematyt, minerał, który nasi przodkowie pozyskiwali do malowania ciała.
Jak przypuszczają badacze, kolor czerwony, który nawiązywał do koloru krwi, miał dodawać splendoru, pewności siebie, podkreślić rolę wojownika. Justyna Jagieła dodaje, że proszkiem posypywano także zwłoki. Takie ślady zostały znalezione w grobowcach. Barwnik wykorzystywany był także przy tworzeniu malowideł na ścianach jaskiń.
Grzegorz Kończyk informuje, że dzisiejsza cywilizacja opiera się w dużej mierze na barwnikach. Początkowo pozyskiwano je w celach rytualnych, z czasem, podczas obróbki cieplnej, ludzie nauczyli się pozyskiwać miedź i inne metale.
Organizatorem spotkania jest Międzyszkolny Oddział PTTK w Starachowicach. Michał Surma, który zajmuje się przygotowaniem pikniku, mówi że dla odwiedzających przygotowano szereg możliwości poznania życia codziennego ludzi z epoki kamienia. Można strzelać z łuku, zobaczyć, jak wykonywane były przedmioty codziennego użytku, potrawy, czy ubrania.
Podstawowym materiałem był krzemień, odpowiednio odłupany tworzy ostre narzędzie. O ich wysokiej jakości świadczy fakt, że krzemienie do dziś bywają używane w chirurgii zamiast skalpela.
W jaki sposób krzemień z niekształtnej bryły stawał się pożytecznym narzędziem, pokazuje krzemiennik.
W Rydnie można także nauczyć się, jak rozpalać ogień bez użycia zapałek oraz wykonać ozdoby, czy przedmioty kultu. Uwagę zwracają figurki kobiece. Monika Bajka podkreśla, że przed tysiącami lat obraz kobiety miał wskazywać jej najważniejsze zadanie w społeczeństwie, czyli urodzenie i wychowanie dziecka, dlatego postacie mają wyraźnie zaznaczone piersi i biodra, a ręce i twarz ujęte są schematycznie.
Podczas pikniku w Rydnie przygotowywane są także potrawy, np. soczewica, czy placki z pokrzywy. Ten popularny chwast ma wiele właściwości zdrowotnych. Stanowiska archeologiczne w Rydnie w sobotę czekają do 17.00, w niedzielę naukowcy i miłośnicy dawnych dziejów będą na miejscu od 10.00.