Mija 76 lat od jednej z największych zbrodni niemieckiego okupanta na ludności wiejskiej z naszego regionu. 11 maja 1943 roku doszło do pacyfikacji miejscowości Skałka Polska, w gminie Łopuszno.
Pacyfikację przeprowadzono w odwecie za polską działalność partyzancką. Niemieccy żołnierze zamordowali 93 Polaków, w tym wiele kobiet i dzieci. Wieś ograbiono, a następnie doszczętnie spalono. Była to jedna z największych niemieckich akcji odwetowych na ludności wiejskiej. Archiwalia dotyczące tej i innych zbrodni będzie można wkrótce obejrzeć zwiedzając Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jeszcze jesienią tego roku instytucja ma być udostępniona.
Beata Ryń, z Muzeum Wsi Kieleckiej informuje, że w mauzoleum prowadzone są prace wykończeniowe. – Jesteśmy w bardzo zaawansowanym etapie. Przygotowywane jest wnętrze dla ekspozycji. Jesteśmy w trakcie montażu instalacji elektrycznych i oświetlenia oraz instalacji telewizji przemysłowej. Trwają także prace przy systemie klimatyzacji i wentylacji obiektu. Ponadto przygotowywane jest dojście do samego obiektu – informuje Beata Ryń.
Równocześnie przygotowywana jest wystawa. – Trwają poszukiwania eksponatów i fotografii. Jednocześnie prowadzona jest kwerenda historyczna. W prace zaangażowani są historycy uczelni wyższych i muzealnicy, pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej. Po ich zakończeniu instytucja stanie się nowoczesnym muzeum narracyjnym – mówi Beata Ryń.
Jednocześnie Muzeum Wsi Kieleckiej wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowuje obchody rocznicowe związanie z Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przypadającym na 12 lipca. W planach jest między konferencja popularna naukowa, która odbędzie się w Przystanku Historia IPN. Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda.