Zwiększanie dostępności obiektów turystycznych dla niepełnosprawnych – to jeden z najważniejszych celów na najbliższe lata dla ludzi i instytucji zajmujących się tą branżą. W Sandomierzu obradowała Społeczna Rada Turystyki.
Wiceminister sportu i turystyki – Anna Krupka podkreśliła, że pomóc może rządowy program „Dostępność Plus” i współpraca jej resortu z ministerstwem inwestycji i rozwoju.
– Dzięki przyjętym ostatnio rozwiązaniom, turystyka społeczna może być finansowana z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Planujemy również kooperację z ministerstwem środowiska, przy dostosowywaniu szlaków turystycznych, przebiegających przez parki narodowe, do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodała wiceminister.
Pieniądze z Funduszu mogą być także wydawane na likwidowanie barier w obiektach turystycznych – przypomina powiedziała Ewa Pawlak-Lewandowska, dyrektor departamentu turystyki w ministerstwie sportu i turystyki.
– Ogłaszamy rożnego rodzaju konkursy dotacyjne, w których biorą udział beneficjenci. Ta grupa zostanie ściśle określona w rozporządzeniu. Planujemy, że mogą to być jednostki samorządu terytorialnego, organizacje, stowarzyszenia i fundacje, bo one najlepiej znają potrzeby – powiedziała Ewa Pawlak-Lewandowska.
Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej stwierdził, że dostosowanie infrastruktury turystycznej do potrzeb ludzi niepełnosprawnych jest w naszym kraju coraz lepsze.
– Gestorzy bazy noclegowej cały czas podążają za tymi trendami. Oprócz obwarowań prawnych, które wskazują jak ich obiekty mają być dostosowane, jest również świadomość tego, że niepełnosprawni to kolejna grupa docelowa – dodał Robert Andrzejczyk.
Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego i przewodniczący Społecznej Rady Turystyki stwierdził, że turystyka i hotelarstwo musi zadbać o nowoczesne rozwiązania, nie tylko dla osób mających problemy z poruszaniem się, ale także niewidomych i niesłyszących. Obiekty turystyczne i inne atrakcje trzeba przygotować pod ich potrzeby, aby w pełni mogli z nich korzystać i cieszyć się nimi jak inni – dodał.
Według Społecznej Rady Turystyki, potencjałem województwa świętokrzyskiego może być Sandomierski Szlak Winiarski oraz kulinaria, które można wykorzystać do stworzenia turystycznej marki.