Kilkaset osób przeszło ulicami Kielc, aby pomodlić się w intencji miasta przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. W Bazylice Katedralnej z udziałem biskupów kieleckich odbyły się uroczystości odpustowe z okazji święta patronki miasta.
W homilii biskup Marian Florczyk przypomniał historię wyboru Matki Bożej Łaskawej za patronkę. Dodał, że jej wstawiennictwo otacza opieką mieszkańców i pomaga im w codziennych trudach.
Po mszy wyruszyła z katedry procesja różańcowa w kierunku ratusza. Uczestnicy zgromadzenia modlili się za miasto i jego mieszkańców. Procesja na kielecki rynek odbyła się po raz drugi. Ma podkreślać, że Matka Boża Łaskawa jest patronką wszystkich kielczan, a święto jest wspólne dla całego miasta i nie dotyczy wyłącznie parafii katedralnej.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zaznaczyła, że obecność na tego typu uroczystościach jest formą okazania lokalnego patriotyzmu mieszkańców miasta.
Rozważania do poszczególnych tajemnic różańca w trakcie procesji prowadziło Rycerstwo Niepokalanej. Obraz Matki Bożej Łaskawej nieśli przedstawiciele parafii z dekanatu Kielce-Śródmieście, czyli parafii św. Wojciecha, św. Franciszka, katedry, św. Maksymiliana i kościoła garnizonowego.
6 września 1991 roku Stolica Apostolska zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem „Łaskawej” lub „Matki Łaski Bożej”, jako patronki Kielc. Święto patronalne odbywa się co roku 7 maja i jest obchodzone w całej diecezji. W Kielcach ma ono rangę uroczystości.
Bazylika katedralna jest pierwszym, ogólnodiecezjalnym sanktuarium maryjnym. W parafii znajdują się księgi z wpisami, w których wierni modlący się przed obrazem Matki Bożej dziękują za otrzymane cuda i łaski. Z kolei wota zostawiane przez wiernych zostały przetopione na korony, którymi jest ozdobiony obraz Maryi.