Co Unia Europejska może zrobić dla ludzi młodych? Jak rozwiązać problem zmian klimatycznych? To tylko niektóre pytania z jakimi mierzyli się kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego w debacie zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta w Kielcach oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.
Zdaniem posła Arkadiusza Mularczyka kandydata Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, eurodeputowani mają wiele płaszczyzn do współpracy z młodzieżą. Jak zaznaczył, jeśli zdobędzie mandat w Europarlamencie otworzy w Kielcach biuro, które pomoże młodym ludziom między innymi w aplikowaniu o pieniądze z funduszy unijnych.
– Młodzież potrzebuje przede wszystkim otwartych rynków do nauki i kształcenia, aby ich dyplomy były uznawane w Polsce, jak i za granicą, po to, aby mogli wykonywać dobrze płatną pracę. To od następnych kadencji będzie zależała przyszłość i pozycja Polski w Unii Europejskiej, posłowie sami tego nie zmienią, dlatego pole do współpracy z młodzieżą jest naprawdę szerokie – dodaje.
Adam Jarubas kandydat Koalicji Europejskiej zaznaczył, że wspólnota unijna powinna w dalszym ciągu przy zaangażowaniu funduszy europejskich integrować i pobudzać do działania młodych na gruncie lokalnym.
– Twórzmy elastyczne warunki na poziomie europejskim. Za nimi powinny iść odpowiednie programy lokalne wspierające młodych – zaznaczył.
Paweł Kukiz-Szczuciński z Kukiz’15 podkreśla, że jednymi z głównych działań eurodeputowanych na rzecz młodzieży powinny być kwestie profilaktyki zdrowotnej czy odpływu młodych ludzi z niektórych regionów kraju.
– Powinniśmy także zdecydowanie wspierać program matur międzynarodowych. Kształcenie w systemie IB to przepustka do najlepszej pracy w najlepszych międzynarodowych korporacjach. Tymczasem w Kielcach mamy tylko jedną szkołę, która taki program prowadzi. Powinien być on rozwijany i wprowadzany także poza Kielcami – dodaje.
Zdaniem Dawida Lewickiego z Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy, młodzi ludzie powinni przede wszystkim liczyć na siebie i swoją kreatywność, a nie obietnicę pozyskania środków unijnych.
– Jako Konfederacja zakładamy, że nasze ambicje trzeba realizować przede wszystkim przez prawodawstwo polskie, a nie być uzależnionym od skorumpowanej biurokracji unijnej. To co mamy dzisiaj dzięki Unii Europejskiej to m.in. zadłużanie samorządów na ogromne kwoty – zaznaczył.
Agnieszka Szmit-Morze kandydata Lewicy Razem podkreślała, że działając na rzecz młodych Unia Europejska powinna rozszerzyć program Erasmus, aby mogli korzystać z niego nie tylko studenci. Ponadto młodzież po zakończeniu edukacji powinna mieć gwarancję stabilnego zatrudnienia, dającego możliwość awansu zawodowego.
Małgorzata Marenin kandydatka partii Wiosna w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaznaczała, że wszyscy kandydaci tego ugrupowania, którzy uzyskają mandat będą reprezentować potrzeby młodzieży.
– Będziemy wnioskować między innymi o bezpłatne przejazdy kolejowe dla osób do 26 roku życia na terenie całej Unii – dodaje.
Zdaniem Julii Dziuby przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Kielce spotkanie z kandydatami do Parlamentu Europejskiego było bardzo dobrą okazją do rozmowy o potrzebach i współpracy eurodeputowanych z młodzieżą.
– Pomysły, które padły z różnych storn były jak najbardziej słuszne. Wszyscy kandydaci zgodnie stwierdzali między innymi o potrzebie rozwoju i reformy polskiego systemu edukacji, aby móc go dalej rozwijać, tak by uczniowie mogli uczyć się efektywnie – zaznacza.
Organizatorem dzisiejszej debaty z kandydatami do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim w kieleckim Instytucie Dizajnu była Młodzieżowa Rada Miasta Kielce oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.