Wąchockie opactwo ojców cystersów było gospodarzem kursu formacji monastycznej dla młodych braci zakonnych.
Prowadzący kurs ojciec Grzegorz Brodacki z Jędrzejowa obecnie studiuje patrologię na Patrystycznym Instytucie Augustinianum w Rzymie. Jak mówi liturgia zawsze była dla niego ważna, karmiła duchowość młodego człowieka, który później wstąpił do zakonu. Zgłębia ją i dba o jej piękno. Jak przypomina, zakon cystersów wypracował wiele charakterystycznych cech liturgicznych. Najważniejsza z nich jest prostota.
Cystersi dążyli do niej we wszystkich dziedzinach życia, od budownictwa, poprzez codzienną pracę, skończywszy na liturgii. Dbali o to, by zbędne elementy nie przesłaniały tego, co najważniejsze, czyli Boga i zjednoczenia z nim.
Jak dodaje zakonnik, dziś trzeba na nowo przypomnieć dawne zasady. Dlatego corocznie organizowany jest cykl spotkań dla młodych braci, aby mogli poznać istotę duchowości benedyktyńskiej.
Ojciec Kajetan z wąchockiej wspólnoty wskazuje, że część elementów liturgii cysterskiej można zaadaptować do liturgii parafialnej. To na przykład sposób okadzania lub wykonywanie znaku krzyża przed Ewangelią. Obecnie wierni kreślą krzyż na czole, ustach i sercu, w tradycji cysterskiej było przeżegnanie się. Zakonnicy w swojej liturgii także wykonywali głębokie pokłony w czasie mszy, kiedy wierni klęczą.
Ojciec Eugeniusz Augustyn, opat klasztoru w Wąchocku przypomina, że kurs odbywa się kolejno w czterech opactwach kongregacji. Za każdym razem podejmowany jest inny temat dotyczący duchowości cysterskiej. W Wąchocku było kilkunastu młodych zakonników ze Strzyżyca, Jędrzejowa i Mogiły.
Kurs jest także okazją do poznania okolicy. Zakonnicy odwiedzili więc Święty Krzyż, Muzeum Przyrody i Techniki czy Kałków. Brat Konrad z opactwa w Mogile odwiedził po raz pierwszy województwo świętokrzyskie. Zachwycił go Święty Krzyż, jak mówi chętnie zamieniłby się z oblatami na klasztory i zamieszkał na Świętym Krzyżu. Miejsce podoba się także bratu Rafałowi ze Strzyżyca. Podkreślał piękno architektury wąchockiego klasztoru, który jest największym obiektem romańskim w Polsce.
Kurs formacji monastycznej zakończył się odprawieniem mszy świętej w tradycyjnej liturgii cysterskiej.