Sześciu młodych mężczyzn, żandarmów Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego, zostało upamiętnionych przez mieszkańców Opatowa. 155 lat temu, 30 kwietnia 1864 roku, Rosjanie stracili ich w pobliżu dzisiejszego szpitala powiatowego. Zbiorowa mogiła z żeliwnym krzyżem do niedawna była zapomniana, a jej otoczenie nieuporządkowane.
Do dziś nie obchodzono rocznicy śmierci powstańców, których prawdopodobnie zadenuncjował mieszkaniec Nieskurzowa.
Jeden z organizatorów uroczystości Zbigniew Zybała mówi, że byli to młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 26 lat. Pochodzili ze świętokrzyskich miejscowości: Olszownicy, Zawichostu, Barda i Brzóstowej.
– Powstanie już wygasało, a oni zostali schwytani i straceni o godzinie 6 rano, dokładnie 30 kwietnia, 155 lat temu – mówi Zbigniew Zybała.
W upamiętnieniu pomordowanych udział wzięły: Małogoski Oddział Powstańczy 1863 i Klub Historyczny Domu Kultury w Małogoszczu. Kwatermistrz Grzegorz Szymański mówi, że w powstaniu styczniowym licznie uczestniczyły młode osoby. Mężczyźni zamordowani w Opatowie byli dobrze wyszkoleni, ponieważ sprawowali wyższą funkcję niż przeciętny powstaniec. Znali dobrze język rosyjski oraz teren, po którym się poruszali. Grzegorz Szymański dodaje, że do walki o niepodległość ochoczo szła młodzież chłopska, ale i z dworów szlacheckich, a także mieszczanie.
Starostwo Powiatowe w Opatowie wraz z magistratem dążą do tego, aby poprawić wizerunek miejsca stracenia sześciu powstańców. W tym roku powinien powstać pomnik. Jak informuje przewodniczący rady powiatu Wacław Rodek, w Opatowie stworzona zostanie także patriotyczna ścieżka edukacyjna, mówiąca m.in. o tym, co wydarzyło się 155 lat temu.
– W Opatowie jest wiele miejsc kultu narodowego. Ścieżka edukacyjna jest potrzebna, aby ci młodzi powstańcy stali się przykładem dla dzisiejszych młodych pokoleń- mówi Wacław Rodek. Dodaje, że dziś nie musimy udowadniać miłości do ojczyzny poprzez walkę. Zaznacza jednak, że postawy patriotyczne należy kształtować od najmłodszych lat.
Mieszkańcy Opatowa w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ustawili na mogile drewniany krzyż. W 1920 roku zamieniono go na żeliwny z pamiątkowymi datami.