166 prac 84 artystów niemal z całego świata – od Chin przez kraje europejskie, Australię, na Kanadzie i Argentynie kończąc, można zobaczyć na wystawie pokonkursowej II Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019, która w piątek została uroczyście otwarta w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Wystawa to miarodajny przegląd prac w tej oryginalnej i trudnej technice, jaką jest litografia. Jak podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA, jest to technika z kamienia.
– A trzeba informować, bo zapewne nie każdy wie, że jedynym miejscem w Polsce, gdzie wydobywany był kamień litograficzny jest Korytnica koło Chęcin. Świętokrzyskie jest regionem, w którym różnorakie kamienie są podstawą przemysłu i przedmiotem chwalenia się nimi. Jesteśmy też regionem i miastem, które ma w swoim obszarze trzy piękne kamieniołomy, które również zawsze były związane ze sztuką, bo przypominam, że na Wietrzni cięgle istnieje ośrodek pracy twórczej dla rzeźbiarzy, a w Kadzielni króluje muzyka. My też chcieliśmy nawiązać do tradycji regionu i stąd pomysł na organizowanie wystawy po konkursie litograficznym. Matrycą, z której odbija się grafiki, stanowiące skończone dzieło, jest bardzo specyficzny kamień litograficzny – wyjaśnia.
Inny wyjątkowy kamień ze Świętokrzyskiego, krzemień pasiasty znalazł się w statuetkach, które trafiły do nagrodzonych i wyróżnionych twórców najlepszych prac. Grand Prix Nagrodę Prezydenta Kielc otrzymał Krzysztof Świętek z Krakowa. W rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że to zwycięstwo bardzo go cieszy.
– To się troszeczkę połączyło z dwiema sytuacjami. Pierwsza to jest taka, że w 2018 roku minęło 25 lat od czasu, kiedy zaczęła się moja przygoda z litografią, minęło 20 lat odkąd pracuję w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mam taką przyjemność, że uczestniczę w konkursach i udaje mi się uzyskiwać nagrody, natomiast ta ma taki charakter, że uśmiech sam się maluje na ustach, ponieważ lokata jest znacząca i jest to część imprezy triennalowskiej, bardzo branżowej – podkreślał.
Zwycięstwo jest tym większe, że do tej edycji konkursu zostało zgłoszonych aż 275 prac 107 autorów. Jeden z jurorów, profesor Marek Sak z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi podkreślił, że poziom był bardzo wysoki. Dodał, że litografie Krzysztofa Świętka wyróżniały się.
– Po pierwsze są to wielkie grafiki, świetnie wykonane technicznie, odnoszące się do współczesności, czyli bardzo mocno związane z teraźniejszością. Prezentują wszystkie aspekty, które powinno współczesne dzieło sztuki nieść – wyjaśnił.
Na wernisaż przybyło wielu autorów prac. Między innymi z Bułgarii przyjechała Darina Peeva, która otrzymała Nagrodę Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Choć nie zdobył nagrody, ani wyróżnienia, dotarł również artysta z Argentyny.
Ogromnej wystawie litografii towarzyszy ekspozycja prac jurorów: fotografii Stanisławy Zacharko-Łagowskiej, plakatów Marka Saka oraz grafik Thomasa Riesinga i Mateusza Otręby.
Organizatorami konkursu były: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
Wystawa będzie czynna do 18 maja.
Pełna lista laureatów:
Grand Prix Nagroda Prezydenta Miasta Kielce – Krzysztof Świętek
Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach – Darina Peeva (Bułgaria)
Nagroda Wodociągów Kieleckich – Piotr Panasiewicz
Wyróżnienia: Minjie Zhang (Chiny), Paweł Frąckiewicz, Ingrid Ledent (Belgia), Krzysztof Rukasz, Robert Jančovič Jr. (Słowacja)