Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej pochodzących z naszego województwa. W Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę mordu na polskich oficerach. W tym roku przypada też 20. rocznica wybudowania w tym miejscu pomnika Trzech Krzyży Katyńskich.
Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz podkreślił, że pamięć o ofiarach zbrodni jest obowiązkiem każdego mieszkańca regionu. Dodaje, że co roku przy pomniku Trzech Krzyży obok rodzin ofiar pojawiają się kolejne pokolenia młodych ludzi.
Jak mówili obecni na uroczystościach uczniowie okolicznych szkół coroczne wspomnienie pamięci ofiar zbrodni katyńskich u stóp Puszczy Jodłowej stało się tradycją także dla przedstawicieli młodego pokolenia.
– Jesteśmy tutaj co roku i dalej będziemy przychodzić. Uważamy, że to bardzo ważne, żeby pamiętać o tamtych wydarzeniach. Ważne jest też, żeby reprezentować szkołę w trakcie uroczystości – mówili uczennice jednej ze szkół.
Pomnik ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej nazywany jest Świętokrzyską Golgotą Wschodu.
– Monument wzniesiono w 1999 roku z inicjatywy zmarłego w 2007 roku kapelana rodzin katyńskich, księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego – przypomina Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.
Pomnik tworzą trzy stalowe krzyże z nazwami miejscowości, w których odkryto masowe groby Polaków. Na cokole umieszczono żeliwne tablice z napisami w pięciu językach, które mówią o tragedii z 1940 roku. Został wybudowany dzięki społecznej zbiórce pieniędzy.
W części artystycznej wystąpił Chór „Żołnierskie Echa” i młodzież z Zespołu Szkół w Hucie Starej. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska.