Dzieła artystów z kilkunastu krajów świata tworzą wystawę pokonkursową II Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce. Będzie można ją oglądać od 26 kwietnia w Biurze Wystaw Artystycznych. Prace nad przygotowaniem ekspozycji trwają od kilku dni.
Litografia to trudna i wymagająca technika graficzna wykorzystująca procesy chemiczne. Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu, a następnie przenosi go na papier za pomocą prasy. Konkurs nawiązuje do tradycji regionu świętokrzyskiego, w którym niegdyś pozyskiwano kamień litograficzny. Biorąc pod uwagę skalę trudności litografii, wrażenie robią liczby. Do tej edycji zostało zgłoszonych 275 prac, 107 autorów, a jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 166 prac 84 artystów. Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA, podkreśla, że jury zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny znakomitej większości zaprezentowanych prac.
– Prace były tak dobre, że jury zażyczyło siebie, żeby do protokołu obrad wpisać, że poziom był bardzo wysoki. Rzeczywiście, mieliśmy duże trudności ze zrobieniem selekcji. Prac spłynęło znacznie więcej niż jesteśmy w stanie pokazać, chociażby z tego względu musieliśmy ten zestaw zredukować. Zresztą zasadą konkursu jest, że ta redukcja ma się przełożyć na podniesienie poziomu artystycznego tej imprezy i myślę, że będzie znakomita – mówi Stanisława Zacharko-Łagowska.
Przewodniczący jury, profesor Thomas Riesing, zwrócił uwagę na uniwersalność litografii.
– W epoce, która tak skłania do interdyscyplinarności, do mieszania technik, wystawa LITHO-Kielce podkreśla bogactwo możliwości, które daje litografia oraz jej zdolność do eksperymentowania i łączenia z innymi sztukami graficznymi – mówi.
Z kolei profesor Marek Sak, także juror konkursu mówił o renesansie tej techniki.
– Konkurs ukazuje nam swoisty renesans zainteresowania techniką, objawiający się bardzo wysoką jakością nadesłanych litografii, a także widocznymi w nich intensywnymi poszukiwaniami środków wyrazu, formy, a również eksperymentami technicznymi – podkreślał.
Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja prac jurorów: fotografii Stanisławy Zacharko-Łagowskiej, plakatów Marka Saka oraz grafik Thomasa Riesinga i Mateusza Otręby.
Organizatorami konkursu są: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
Wystawa będzie czynna do 18 maja.