– Wielki Piątek jest dla chrześcijan dniem żałoby po śmierci Chrystusa, który oddając za nas życie stał się liną pozwalającą nam przeprawić się z brzegu ludzkiej niepewności na drugi brzeg: prawdy, wolności i sensu życia – powiedział biskup Jan Piotrowski. Jak zaznaczył – ten dzień, mimo wielkiego smutku i żalu wyznacza także nadzieję, która dla osoby wierzącej jest czymś więcej niż tylko optymistycznym spojrzeniem w przyszłość, sięga w wieczność poza ludzkie horyzonty.
Ordynariusz diecezji kieleckiej powiedział, że najważniejszym symbolem Wielkiego Piątku jest krzyż.
– Tradycja chrześcijańska, w tym także polska stworzyły ideę Ciemnicy w Wielki Czwartek i Grobu Pańskiego w Wielki Piątek. Dzięki temu patrzymy na te wydarzenia tak po ludzku. Ale one nabierają głębokiego sensu, kiedy są motywowane przekonaniem, że to jest okres przejściowy i zarazem próba naszej wiary i nadziei – powiedział biskup.
Gość Radia Kielce dodał, że dziś Groby Pańskie mają często symbolikę odnoszącą się do wydarzeń współczesnych i ważnych z punktu widzenia społeczeństwa. Powinny być jednak przemyślane, by nie budziły kontrowersji. Zaznaczył, że Chrystus oddał życie na krzyżu z miłości do ludzi, dla ich zbawienia. To dar dla każdego człowieka bez wyjątku. Grób Pański powinien być zatem miejscem autentycznej refleksji.
Biskup Jan Piotrowski przypomniał, że krzyż wyrasta z kultury antycznej, z czasów, kiedy nie był wyrazem odkupienia, lecz narzędziem męki. Natomiast znaczenie krzyża i jego symbolikę absolutnie zmieniła śmierć Chrystusa – zaznaczył.
Organizowane dziś w kościołach Drogi Krzyżowe także skłaniają nas do refleksji, na ile ta ofiara Chrystusa nas samych przemienia, pozwala nam się poprawić – dodał ordynariusz.
W Wielki Piątek chrześcijan obowiązuje post ścisły. Jak powiedział biskup Piotrowski – jest to tradycja pokutna i ascetyczna nie tyle dla doskonalenia siebie lecz dla ofiarowania siebie Panu Bogu.
Ordynariusz diecezji kieleckiej życzył wszystkim wiernym głębokiego i pięknego przeżywania Świąt Wielkiejnocy z tą świadomością, którą odczytujemy na kartach Ewangelii: „Bóg tak umiłował świat, że dał mu swojego Syna”.
Posłuchaj audycji: