Dziś Wielki Piątek, drugi dzień przeżywanego przez chrześcijan Triduum Paschalnego. W tym dniu w kościołach rozważa się sąd, mękę i śmierć Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej, w kościołach milczą dzwony, a ich miejsce zajmują drewniane kołatki.
Wieczorem odprawiona zostanie Liturgia Męki Pańskiej, w której centralne miejsce zajmuje krzyż, jego odsłonięcie i adoracja. Jest to także dzień postu ścisłego – mówi ksiądz Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej.
– Kościół zaleca, żeby przedłużać post także na Wielką Sobotę, aż do wieczora, kiedy w świątyniach zabrzmi pierwsze „alleluja”. Jednak obowiązek postu jest tylko w Wielki Piątek. W tym dniu pocałunki rezerwujemy tylko dla Jezusa, podczas adoracji Krzyża, ale nie składamy sobie kondolencji z powodu Jego śmierci. Krzyż odsłaniamy jako symbol zwycięstwa, na którym Jezus pokonał grzech i śmierć, jaśniejący blaskiem zmartwychwstałego Pana – wyjaśnia ks. Dariusz Gącik.
Dziś we wszystkich kościołach, a czasem także na ulicach miast jest odprawiana Droga Krzyżowa. Tradycyjnie wyruszy ona także z kościoła w Nowej Słupi na Święty Krzyż. Warto wziąć udział w tym nabożeństwie, by dojść do sanktuarium, gdzie są relikwie drzewa, na którym Jezus umarł z miłości do każdego z nas – zaprasza biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
– Idąc w tej Drodze Krzyżowej, idziemy za Jezusem aż na Krzyż. Chrystus ma na krzyżu obok siebie dwie różne postaci: dobrego i złego łotra. Idąc na krzyż musimy być dobrym łotrem, który uznaje swoją winę, ale ufny w Boże Miłosierdzie zwraca się do Jezusa i zostaje zbawiony – mówi biskup.
Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż rozpocznie się o godzinie 12.00. Będzie jej przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Natomiast o godzinie 16.30 na antenie Radia Kielce rozpocznie się transmisja Drogi Krzyżowej z kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Rozważania przygotują i odczytają wykładowcy z Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a także nauczyciele ze szkół średnich, przedstawiciele kuratorium oświaty i lekarze. Nabożeństwu będzie towarzyszył śpiew chóru złożonego z absolwentów świętokrzyskich uczelni, pod opieką ks. prof. Julisława Łukomskiego.