Spotkanie edukacyjne poświęcone Cichociemnym odbyło się w Jędrzejowie. Historię bohaterów II wojny światowej uczniom szkół m.in. z Wodzisławia i Rakowa przybliżył historyk, dr Tomasz Ossowski.
Jak powiedział: to 316 wspaniałych ludzi, polskich bohaterów, którzy powinni być idolami dla młodych ludzi. Dlatego, jak dodał, trzeba mówić o ich bohaterstwie i postawie.
– Cichociemni byli najlepiej wyszkolonymi polskimi żołnierzami okresu II wojny światowej. Byli to żołnierze elitarni z predyspozycjami fizycznymi, psychicznymi oraz z bardzo silnym kręgosłupem moralnym. Do ich tradycji nawiązuje dziś Wojsko Polskie, a Eugeniusz Kaszyński ”Nurt”, jeden z Cichociemnych jest patronem 10. Świętokrzyskiej Brygady – powiedział historyk.
Ze Szkoły Podstawowej z Podchojn na spotkanie przyjechało około 40 uczniów. Jak powiedziała nauczycielka Wiesława Pasternak, chciała w ten sposób przybliżyć im historię elitarnej grupy żołnierzy, którzy z narażeniem życia walczyli o wolność Polski. – To ważne, aby dzieciom cały czas uświadamiać, w jakiej Polsce żyli ich dziadkowie i pradziadkowie, a w jakiej Polsce my teraz żyjemy – stwierdziła.
Podczas spotkania w holu Centrum Kultury w Jędrzejowie prezentowała się 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. sprzęt i ubiór w jaki wyposażeni są żołnierze Wojska Polskiego.
Przypomnijmy, pierwszy zrzut Cichociemnych do Polski w 1941 roku miał odbyć się 8 km na południe od Włoszczowy. Jednak z powodu błędu nawigacyjnego i hitlerowskiego ostrzału samolot zboczył z trasy. Zrzut miał miejsce w okolicach Cieszyna. We Włoszczowie działała natomiast silna placówka AK, która przyjęła późnej 16 Cichociemnych.