Reset numeru tygodnia nazywany nową „pluskwą milenijną” – dziś użytkownicy nawigacji samochodowej i przenośnej muszą być przygotowani na poważne problemy. Niektóre urządzenia mogą przestać działać, a w innych mogą wystąpić zakłócenia w sygnale GPS.
Jak informuje Tomasz Jastrzębski z firmy „Altom”, powodem jest zerowanie numeracji w systemie satelitarnym GPS, które odbywa się raz na 19 lat. Jest ono nazywane resetem numeru tygodnia. Można to porównać do zerowania licznika w starszym samochodzie, gdy auto przejedzie 99 999 km. Po tym dystansie licznik wskaże nie 100 000 km, ale 0 km.
– Reset polega na tym, że dla całego porządku na świecie mamy ponumerowane tygodnie w systemie GPS. Właśnie teraz przychodzi okres, kiedy następuje wyzerowanie tego licznika. I znowu tydzień będzie zaczynał się od 0. Oznacza to, że użytkownicy mogą mieć problem podczas łączenia się z satelitą, mogą być źle podawane informacje o natężeniu ruchu drogowego, o korkach – podkreśla.
Problem zerowania numeracji tygodni w systemie satelitarnym może dotknąć wszystkich urządzeń z odbiornikami GPS, między innymi nawigacji satelitarnych, smartfonów, czy też sprzętu geodezyjnego. Mogą one działać wadliwie zarówno w zakresie pozycjonowania, jak i określania czasu – mówi Tomasz Jastrzębski.
– Starsze urządzenia GPS mogą nie być przygotowane na taką zmianę i w związku z tym do końca nawet producenci nie wiedzą, jak one się zachowają. Może się okazać, że pomoże zaktualizowanie systemu wewnętrznego lub map. Myślę jednak, że większość urządzeń sobie z tym poradzi – podkreśla.
W przyszłości taki problem ma już nie występować. Testowane są już rozwiązania, w których urządzenia z odbiornikami GPS mają wykorzystywać nie 10, a 13-bitowy licznik numerów tygodni. To oznacza, że błąd występowałby po 8192 tygodniach, a nie jak obecnie po 1023 tygodniach. Różnica jest znacząca: odpowiednio 19 i 160 lat.
NA CZYM POLEGA RESET NUMERU TYGODNIA GPS?
GPS jest systemem dostarczającym dokładnych i wiarygodnych informacji o lokalizacji i czasie w każdym miejscu na Ziemi. Satelity GPS przesyłają do użytkowników informacje o aktualnej dacie i godzinie z dokładnością do nanosekund. Niestety w 1980 roku, gdy system GPS dopiero rozpoczynał mierzenie czasu, informacje o dacie i czasie były przechowywane za pomocą licznika, który mógł odliczać maksymalnie przez 1024 tygodni (niespełna 20 lat). Po upływie 1024 tygodni licznik „resetował” się do wartości zerowej i odliczanie czasu w systemie GPS rozpoczynało się ponownie. Pierwszy reset miał miejsce w sierpniu 1999 roku. Drugi reset nastąpi 6 kwietnia 2019 roku.
KONSEKWENCJE RESETU NUMERU TYGODNIA GPS
Urządzenia GPS dotknięte tym problemem przestaną wyświetlać prawidłowy czas i datę. Błędny czas będzie również wykorzystywany do obliczania znaczników czasowych na wykresach śladów, wschodu i zachodu słońca oraz innych funkcji, które korzystają z tej zmiennej. Niemniej nie wpłynie to na dokładność ustalanej pozycji. Urządzenia będą w stanie ustalać pozycje z taką samą dokładnością jak przed resetem.