Zakończył się VI Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. W bazylice na Świętym Krzyżu zebrało się 513 artystów, w tym ponad 40 chórów i zespołów z pięciu województw. Wykonawcy zaprezentowali wiele pieśni tradycyjnych, znanych z liturgii mszy świętej i drogi krzyżowej, a także mniej popularne, stare utwory ludowe oraz pieśni współczesne.
Jak zaznacza Agata Sałata z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, współorganizatorka przeglądu, szczególnie istotny w całym wydarzeniu jest rozpoczynający się okres Wielkanocy i towarzyszący mu nastrój zadumy. Dodaje, że z każdym rokiem przegląd cieszy się coraz większą popularnością i dziś można o nim mówić jako o wydarzeniu ogólnopolskim.
Przegląd pieśni pasyjnych zainteresował także młodych wykonawców. Dowodem jest dziewczęcy Chór Kameralny Cantus Puellis. Jak zdradzają wokalistki: Aleksandra i Monika, choć zespół powstał dopiero w zeszłym roku, to już zdążył przyciągnąć spore grono zainteresowanych.
– Na początku było nas jedynie pięć. Pocztą pantoflową zaczęłyśmy namawiać kolejne koleżanki ze szkoły i teraz w grupie jest 16 dziewczyn. Jedyne, czego nam brakuje, to męskiego głosu, ale nad tym też pracujemy – opowiadają.
Jak podkreśla Krystyna Mochocka, opiekunka Zespołu Śpiewaczego „Górnianecki”, plebiscyt, oprócz zaprezentowania swojej twórczości jest także okazją do zdobycia nowych doświadczeń. A nawet podpatrzenia trendów panujących w świecie muzyki sakralnej.
Uczestników przeglądu oceniało jury, w którym zasiedli m.in. profesorowie Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Podczas koncertu galowego nagrody otrzymali laureaci pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii. Grand Prix przyznano grupie Kameralny Chór Prowincjonalny z Wieprza.
Pierwsze miejsca zajęli:
Chór Kameralny Cantus Puellis w kategorii Chóry.
Michał Steciak w kategorii Soliści.
Echo Łysicy w kategorii Ludowe Zespoły Śpiewacze
Schola Vox Dei w kategorii Zespoły Wokalne.