Język angielski i muzyka królowały dziś w Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach. Już po raz XVII odbył się tam Konkurs Piosenki Angielskiej. To jedna z kilku bardzo ważnych inicjatyw zmierzających do poprawy znajomości języka Szekspira w naszym mieście oraz województwie. W Kielcach odbywają się między innymi przeglądy uczniowskich teatrów w tym języku.
Jak informuje Joanna Pluta ze Szkoły Podstawowej nr 7, w dzisiejszym konkursie wzięło udział 23 wykonawców z 12 szkół podstawowych, do tego było 4 wykonawców z klas gimnazjalnych.
Większość uczestników konkursu ocenia swoją znajomość języka angielskiego na dobrą. Zofia Kondracka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach mówi, że dzięki temu łatwiej było jej przygotować się do konkursu.
– Śpiewałam „The show” Lenki. Co do angielskiego, to znam go całkiem dobrze, może dlatego, że moja mama go uczy. Większość osób w mojej klasie też dobrze mówi w tym języku, choć są też tacy, którzy mają z nim trochę problemów – mówi Zosia.
– Również zdaniem Małgorzaty Szmidt, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach, jej koleżanki i koledzy całkiem dobrze znają już język angielski.
Julia ze Szkoły Podstawowej nr 12 podkreśla, że konkurs piosenki angielskiej to świetny sposób, żeby poprawić swoje umiejętności językowe. Zarówno dzięki przygotowaniom do występu, jak i słuchaniu wokalistów.
Doktor Donata Wójcik z Instytutu Filologii Obcych w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego twierdzi, że znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców Kielc, zwłaszcza ludzi młodych jest całkiem dobra. Choć dużo brakuje naszemu społeczeństwu, żeby posługiwać się tym językiem tak dobrze, jak robią na przykład Szwedzi czy Norwegowie.
– Z angielskim nie jest wcale tak źle, jak niektórzy uważają. Młodzież posługuje się dobrze językiem angielskim, chce się tego języka uczyć, jest świadoma, że jest on konieczny do komunikacji w innych krajach. Natomiast jest przepaść między językiem angielskim, a innymi językami – twierdzi doktor Donata Wójcik.
Jak dodaje, coraz więcej ludzi widzi też potrzebę nauki drugiego języka obcego. Jak podkreśla lingwistka z UJK, na przykład znajomość języka niemieckiego bardzo pomaga w znalezieniu dobrej pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
– Pracodawcy wolą przyjąć osobę ze znajomością niemieckiego i przeszkolić ją w kwestiach na przykład ekonomicznych, niż zatrudniać ekonomistę, a później uczyć go języka obcego – mówi.