Atrakcyjna i niecodzienna lekcja otwarta w ramach tzw. Ogólnopolskich Dni Nowych Technologii odbyła się w Zespole Szkół dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, popularnie nazywanym przez buszczan „Szkołą na Górce”. Tematem lekcji było wykorzystanie oprogramowania typu CAD oraz drukarki 3D do projektowania części maszyn.
W trakcie zajęć jeden z uczniów technikum informatycznego przy pomocy oprogramowania FreeCad wykonał model trójwymiarowy części urządzenia. Następnie wydrukował element na drukarce 3D. Uczniowie placówki byli pod ogromnym wrażeniem. W rozmowie z Radiem Kielce wspólnie podkreślali, że dzięki nowym technologiom zmienia się świat.
Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty powiedział, że celem takich wydarzeń jest pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie. Jak dodał – zawód technika informatyka czy programisty, jest idealny do samodzielnego funkcjonowania młodzieży niepełnosprawnej w przyszłości na rynku pracy.
– Widzimy, że ci młodzie ludzie doskonale sobie radzą, a elementy, które wydrukowali na drukarce 3D są naprawdę interesujące. Ci ludzie muszą funkcjonować w normalnym środowisku, nie będą mieli przecież przez całe życie parasola ochronnego, a wykorzystując nowe technologie z pewnością sobie poradzą – zaznaczył kurator.
Podobnego zdania jest Waldemar Wójcik, dyrektor placówki. Jak mówił – ta lekcja pokazała jak można interdyscyplinarnie wykorzystać technologię 3D w różnych zawodach. Dodał, że jego uczniowie są niepełnosprawni ruchowo, ale sprawni zawodowo.
– Przede wszystkim wyposażamy uczniów w wiedzę, która na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Chcemy naszych uczniów wprowadzić na pewną drogę, która pozwoli im odnaleźć się w życiu. Dzięki nowym technologiom, nasi uczniowie będą konkurencyjni na rynku i poszukiwanymi pracownikami- zaznaczył dyrektor.
W wydarzeniu udział wzięli również współpracujący ze szkołą pracodawcy. Piotr Frączkiewicz z lokalnej firmy, w której wielu uczniów odbywa zarówno staże, jak i praktyki zawodowe, zaznaczył, że ideą jego firmy jest podanie ręki młodzieży.
– Ci uczniowie z działów informatycznych projektują, wykonują plany u nas np. rolki, napinacze. Robią plan do urządzeń obrabiających CNC. Warto pomagać, a my to czynimy – dodał.
„Szkoła na Górce”, to placówka z ponad 45-letnią tradycją, kształci uczniów z całej Polski. To w pełni przystosowany i unowocześniony obiekt. Atutem jest możliwość indywidualizacji nauczania i szeroka gama pomocy pedagogicznej.