Przy kieleckich kościołach stanęły żółte kontenery, do których można wrzucać niepotrzebne ubrania. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na misje. Do kontenerów można wrzucać zarówno ubrania, jak i inne elementy stroju, np. buty, torebki, czapki, plecaki lub paski. Pieniądze uzyskane z akcji zostaną przeznaczone na budowę kolejnych studni w Afryce.
– Dotąd, dzięki zbiórkom makulatury, diecezja kielecka wsparła budowę 4 studni w Czadzie i RPA. W tym roku powstanie piąta studnia – mówi koordynator akcji Władysław Burzawa.
– W Czadzie koszt budowy studni wynosi około 15 tysięcy złotych, natomiast w Republice Środkowej Afryki ta kwota wzrasta do prawie 65 tysięcy złotych ze względu na trudniejsze podłoże. W miejscowości, której będziemy pomagać są już studnie, ale należą do muzułmanów, którzy nie dopuszczają do nich chrześcijan. Muszą oni chodzić po wodę wiele kilometrów. Zajmują się tym kobiety lub dzieci, które w takiej sytuacji nie mają czasu na naukę – tłumaczy Władysław Burzawa.
Na razie, akcja „Pomaganie przez ubranie” będzie się odbywać wyłącznie w Kielcach. Niewykluczone, że latem zbiórki ubrań zostaną przeprowadzone także w innych parafiach. Z kolei 24 kwietnia rozpocznie się kolejna edycja zbiórki elektrośmieci. Będą one odbierane ze wszystkich parafii w diecezji kieleckiej, według harmonogramu, który zostanie wkrótce przekazany proboszczom.
– Będzie można przynosić wszystkie stare urządzenia zasilane prądem, jak suszarki, telefony komórkowe, pralki, a także np. zabawki na baterie. Pieniądze uzyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na projekty zgłoszone przez misjonarzy diecezji kieleckiej – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.
– Dotąd od kieleckich misjonarzy wpłynęły dwa projekty, które są związane z edukacją. Chodzi o wyposażenie szkół w Peru i na Wybrzeżu Kości Słoniowej – dodaje ksiądz Łukasz Zygmunt.
W ubiegłym roku, podczas zbiórki zebrano ponad 300 ton elektrośmieci, co dało kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Dzięki temu na Jamajce, gdzie pracują misjonarze z diecezji kieleckiej powstał oddział okulistyki. Miejscowa ludność już z niego korzysta.