W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach trwają wiosenne porządki. Z części roślin zniknęły już zimowe okrycia. Przygotowywany jest też grunt pod wiosenne nasadzenia. W tym roku wzbogacona zostanie m.in. kolekcja lasów Ameryki Północnej.
– Pojawią się tam np. liczne, pięknie kwitnące astry. W planach jest też powtórzenie łąki kwietnej, która w zeszłym sezonie kwitła przez długi czas. Wiosną w pierwszej kolejności uwagę zwiedzających zwrócą jednak rośliny cebulowe, które zasadzone rok temu zaczynają już kiełkować. Będą to np. krokusy, tulipany i hiacynty. Oko i zmysły odwiedzających będą też cieszyć lilaki, zwane popularnie bzami. Przyciągną one także owady, z których pierwsze, jak motyl rusałka, już pojawiły się w ogrodzie – wymienia Katarzyna Socha, kierownik ogrodu botanicznego Geoparku Kielce.
W tym roku ogród botaniczny będzie dostępny dla zwiedzających od 28 kwietnia do końca października – w czwartki, piątki, soboty i niedziele.
– Raz w miesiącu będą się odbywać rodzinne festyny tematyczne. W ogrodzie odbędzie się na pewno festyn z okazji Dnia Dziecka. Będą też festyny związane np. z pszczelarstwem, święto róż, a jesienią święto wrzosów i dzień dyni. Czwartki i piątki będą poświęcone na edukację w terenie – zapowiada Katarzyna Socha.
Nadal trwają prace w południowej części ogrodu, która na razie nie będzie udostępniana dla turystów. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na zagospodarowanie tego miejsca. Na ponad 3 hektarach pojawią się nowe nasadzenia, które będą zaczątkiem planowanych tam kolekcji. Powstaną ogrody pokazowe, np. japoński. W maju, w stawach pojawią się rośliny wodne. Poza pracami ogrodniczymi, przetarg obejmie też stworzenie małej architektury, ławek, kładek i ścieżki. Prace zakończą się pod koniec sierpnia.
Cały obszar ogrodu botanicznego, mający ponad 10 hektarów będzie można podziwiać w przyszłym roku.