Kilkanaście pań wzięło udział w warsztatach szycia tradycyjnego stroju sandomierskiego, które odbyły się w Obrazowie. Zajęcia to pomysł Akademii Kobiet Twórczych AKT, która swoimi działaniami wpisuje się w kultywowanie dawnych tradycji.
Warsztaty zaczęły się od wykładu etnograf Ireny Godyń, która przypomniała podstawowe elementy dawnego stroju sandomierskiego. Skupiono się na ubiorze mężatek, który składał się z żakietu w drobne wzory kwiatowe lub roślinne. Spódnice noszono jednobarwne, do tego ciemne zapaski, czarne, albo w kolorze zbliżonym do spódnicy. Ozdobą na głowie była biała chusta czepcowa albo tzw. kap z przełomu XIX i XX wieku, najbardziej charakterystyczny element stroju sandomierskiego .
Elżbieta Łukaszek, jedna z uczestniczek warsztatów powiedziała, że interesuje się naszą tradycją, dlatego postanowiła uszyć sobie strój sandomierski. Uważa to za cenne dziedzictwo i cieszy ją, że są ludzie, którzy chcą i potrafią to kultywować.
Akademia Kobiet Twórczych zaplanowała trzy spotkania warsztatowe dotyczące szycia dawnego stroju sandomierskiego. Na pierwszym panie szyły zapaskę.