Spełniamy oczekiwania Polaków – tak o tzw. „piątce” Jarosława Kaczyńskiego mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek. Parlamentarzysta przedstawił szczegóły realizacji programu w oparciu o kalendarz działań zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Poseł przypomniał, że w pierwszej kolejności, na przełomie kwietnia i maja rozpocznie się realizacja pomysłu dotyczącego przywrócenia transportu publicznego w małych miasteczkach i na wsiach. Z tego programu będą mogły korzystać samorządy gminne i powiatowe pod warunkiem, że w 70. procentach przywrócą transport publiczny na deficytowych liniach. Dostaną na ten cel dopłatę od 60 do 80 groszy do tak zwanego wozokilometra. Samorządy będą ogłaszać przetargi na transport publiczny.
Marek Kwitek dodał, że zwiększenie liczby połączeń w małych miejscowościach jest bardzo ważne. W ostatnich latach zlikwidowano połowę z nich. Ludzie mają problemy z tym, aby dostać się do pracy czy do lekarza. Poseł przypomniał także o „trzynastce” dla emerytów i rencistów, którzy w maju dostaną 1100 złotych brutto. Pozwoli to seniorom na podreperowanie domowych budżetów.
Najbardziej kosztownym programem z „piątki” Jarosława Kaczyńskiego będzie wypłacanie 500 złotych miesięcznie na każde dziecko bez kryterium dochodowości. Pochłonie to 18,5 miliarda złotych rocznie. Poseł Marek Kwitek podkreślił, że ważna jest również dbałość o młodych dorosłych, aby zatrzymać ich na polskim rynku pracy. Dlatego do 26 roku życia, pracownicy będą zwolnieni z płacenia podatku PIT.
– Realizacja wszystkich punktów tzw. „piątki” Kaczyńskiego będzie kosztować około 40 miliardów złotych. Pieniądze na te cele będą pochodzić z różnych działań – dodał poseł. Wymienił m.in. ograniczanie szarej strefy, poprzez obniżenie CIT, mały ZUS, cyfryzację administracji publicznej, zmniejszenie luki VAT, uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i opodatkowanie cyfrowych gigantów.
Poseł Marek Kwitek zaznaczył, że wspomniane 40 miliardów złotych w całości trafi do Polaków: do młodzieży, seniorów i do przedsiębiorców. Te pieniądze będą pobudzać gospodarkę.