– To jest inwestycja w Polaków – tak o tzw. piątce Jarosława Kaczyńskiego powiedziała wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Staszowie.
Przypomniała założenia tego programu, który zakłada wprowadzenie „500 plus” na pierwsze dziecko od lipca tego roku, zwolnienie młodych do 26. roku życia z podatku PIT, obniżenie kosztów pracy, wprowadzenie tzw. 13. dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 złotych oraz przywrócenie połączeń autobusowych w małych miasteczkach i na wsiach. W ostatnich latach zredukowano je prawie o połowę.
Rozszerzenie programu „500 plus” na pierwsze dziecko będzie kosztować 18,5 miliona złotych rocznie. Ale – jak stwierdziła wiceminister Krupka – to jest inwestycja, która się zwróci, ponieważ rodziny objęte programem będą robić choćby zakupy, a więc te środki w postaci podatku VAT wrócą do budżetu.
– Cała „piątka Kaczyńskiego” będzie kosztować ponad 20 miliardów złotych rocznie – dodała poseł.
– Mamy to wszystko dokładnie podliczone. Zagwarantujemy fundusze na te propozycje. Stanie się tak dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i zwiększeniu wpływów z podatku VAT, CIT oraz z akcyzy. Ograniczymy szarą strefę o 2 procent w ciągu dwóch lat, co da ok. 14 milionów złotych. Już wiemy, że pierwsze dwa miesiące tego roku były lepsze dla budżetu państwa niż przypuszczano – mówiła przedstawicielka rządu.
Anna Krupka przedstawiła również najważniejsze społeczne programy rządowe, będące w trakcie realizacji. Przypomniała, że od 1 marca wzrosła minimalna emerytura i wynosi 1100 zł.
– Na program „Maluch Plus” zarezerwowano w budżecie państwa 450 milionów złotych. Te pieniądze będą wykorzystane przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych – mówiła.
Wiceminister zwróciła również uwagę na program „Mama 4 plus”, skierowany do kobiet w wieku emerytalnym, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, a pozostających bez środków do życia. Z tego programu w szczególnych przypadkach mogą również skorzystać ojcowie.
Anna Krupka przedstawiła także główne założenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W ramach tych propozycji jest m.in. program opiekuńczy i wzrost renty socjalnej o ponad 360 złotych brutto. Teraz wynosi ona 1100 złotych a wcześniej była na poziomie 740 złotych. Wiceminister przypomniała o wzroście w tym roku zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych, który został podniesiony ze 153 złotych do 215. Specjalny zasiłek opiekuńczy wzrósł o 100 złotych i wynosi obecnie 620 złotych miesięcznie.