Wystawa poświęcona ilustracjom książkowym, wykonanym do dzieł Stefana Żeromskiego przez wybitnych współczesnych artystów zostanie dziś otwarta w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Pokazane zostaną prace Jana Marcina Szancera – zwanego królem ilustracji, Władysława Skoczylasa – twórcy polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztofa Henisza – współtwórcy eksperymentu łysogórskiego, Szymona Kobylińskiego – jednego z prekursorów polskiego komiksu, Henryka Papiernika, Antoniego Uniechowskiego czy Moniki Żeromskiej – malarki, córki Stefana Żeromskiego.
Jak podkreśla Sylwia Zacharz, kurator wystawy, najwcześniejsze prace powstały w 1925 roku, najmłodsze w latach 80. XX wieku. Niemal cała kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
– Po raz pierwszy mieszkańcy Kielc i turyści, będą mogli zobaczyć obraz, którego autorstwo przypisywane jest Żeromskiemu. Jest to obraz olejny, będący ilustracją do opowiadania Żeromskiego „Echa leśne”. Mówi się, że autorem jest sam Żeromski, chociaż dopuszcza się współudział jego żony, Oktawii. To jedyny obiekt, który na tej wystawie nie należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Przywieźliśmy go na tę wystawę z Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie – wyjaśnia Sylwia Zacharz.
Początek wernisażu wystawy „Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego” we wtorek, 26 lutego, o godzinie 18.