W Małogoszczu odbyły się uroczystości z okazji 156. rocznicy bitwy stoczonej pod tą miejscowością 24 lutego 1863 roku. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób: przedstawiciele władz, młodzież i mieszkańcy.
Obchody rozpoczęły się na placu Tadeusza Kościuszki. Następnie, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta z udziałem pocztów sztandarowych oraz orkiestry dętej. Po niej, uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbył się apel poległych, oddana została salwa honorowa, złożono także wieńce na grobach powstańczych.
Jak powiedział burmistrz Mariusz Piotrowski, bitwa pod Małogoszczem była jednym z najbardziej krwawych starć powstania styczniowego.
– Małogoszczanie za pomoc powstańcom ponieśli dużą karę. To nie tylko spalenie i splądrowanie miasta, ale również utrata praw miejskich, które odzyskaliśmy dopiero 1 stycznia 1996 roku – dodał.
Starosta jędrzejowski Paweł Faryna podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to lekcja historii nie tylko dla mieszkańców Małogoszcza, ale także dla całego powiatu.
– To jest tradycja, którą musimy pielęgnować. Powinniśmy krzewić postawy patriotyczne. Nie możemy pozwolić, żeby nasza tradycja została zapomniana. Ona przejdzie na kolejne pokolenia – dodał.
Wydarzenie zakończył XII Złaz Turystyczny do Ostoi Dworskiej. Tam odbyły się m.in.: wykład historyczny pt. „Karol Kalita – „Rębajło”” oraz inscenizacja potyczki powstańczej.
Patronat nad uroczystościami objęli: wojewoda Agata Wojtyszek, marszałek Andrzej Bętkowski i Paweł Faryna – starosta jędrzejowski.