Około 300 osób wzięło udział w II Marszu Powstańców Styczniowych w gminie Staszów. Miał on charakter gwiaździsty. Przy Pomniku Żołnierza w Parku Legionów spotkały się dwie grupy: piechurzy idący z Kurozwęk oraz sprzed kościoła św. Bartłomieja w Staszowie.
Wśród uczestników wydarzenia byli przede wszystkim uczniowie staszowskich szkół, nauczyciele, strzelcy, harcerze, władze miasta, radni oraz wojewoda świętokrzyski. Agata Wojtyszek przemawiając do zebranych powiedziała, że powstanie styczniowe było jednym ze zrywów niepodległościowych, który przybliżył nasz kraj do niepodległości.
– Polacy nigdy nie pogodzili się z okupacją zaborców, którzy kawałek po kawałku chcieli odebrać nam polskość, ale nasi przodkowie zawsze nosili Polskę w umyśle i sercu. Idąc do powstania wiedzieli, że zwycięstwo jest mało prawdopodobne a mimo to gotowi byli poświęcić wszystko – powiedziała Agata Wojtyszek.
Podkreśliła też konieczność budowania dobrej, silnej Polski, z mocną gospodarką, abyśmy nigdy nie dopuścili do takiej sytuacji z jaką musieli się zmierzyć nasi przodkowie, gdy kraj znalazł się w obcych rękach.
Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, powiedział, że Marsz Powstańców Styczniowych to wyjątkowe wydarzenie będące okazją do tego, aby namacalnie poczuć moc historii, która rozgrywała się na tym terenie. Podkreślił bohaterskość powstańców, którzy walczyli abyśmy mówili po polsku i żyli w wolnym kraju.
– To oni rozgrzali do walki kolejne pokolenia, które doprowadziły do tego, że Polska jest nasza, nigdy nie można o tym zapomnieć – mówił burmistrz Leszek Kopeć.
Wiktor Strojny i Natalia Cichoń, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, po raz pierwszy wzięli udział w Marszu Powstańców Styczniowych, ponieważ interesują się historią i chcieli poczuć atmosferę tego wydarzenia. Mówili naszej reporterce, że uroczystości są okazją do zgłębienia wiedzy nt. powstania styczniowego. Ich zdaniem taka żywa lekcja to znacznie lepszy sposób przekazywania wiedzy niż zajęcia w szkole.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Żołnierza, potem wszystkich częstowano grochówką przygotowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Staszowie.
Marsz Powstańców Styczniowych zorganizowano dla upamiętnienia bitwy pod Staszowem, która odbyła się 17 lutego 1863 roku. Zginęło w niej czterech powstańców.
W sobotę (16 lutego) w Pałacu Dzięki w Wiązownicy Kolonii odbędzie się konferencja dotycząca powstania styczniowego na Ziemi Staszowskiej, a w niedzielę w Parku Legionów w Staszowie można będzie zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Staszowem. Będzie prelekcja historyczna, występy artystyczne, ponadto otwarta zostanie wystawa pamiątek z czasu powstania, przygotowana przez Stowarzyszenie „Szaniec 1863”.