– Nie prawda, że wraz z końcem zimy zniknie problem zanieczyszczonego powietrza – powiedział w „Na każdą pogodę” prof. Marek Jóźwiak, kierownik Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zdaniem gościa Radia Kielce, po zakończeniu okresu grzewczego zacznie się problem z drugiego typu smogiem, spowodowanym uwalnianiem się związków azotu, uwalnianych przez samochody. Według eksperta rośnie świadomość społeczna, ale wciąż jest ona za mała. Naukowiec podał przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego, z którego komina wydobywał się czarny dym. Świadczy to o paleniu w piecu materiałami, bardzo szkodliwymi dla środowiska i człowieka. Dlatego kupując opał należy zwrócić uwagę na jakość i wartości energetyczne węgla, czy koksu.
– Dobrze, kiedy palimy peletem, czy groszkiem, a najlepiej byłoby gazem. Pocieszające jest to, że coraz więcej osób chce wymienić stare źródła ciepła na zupełnie nowe piece – mówił gość „Na Każdą Pogodę”.
– Ale dbając o środowisko trzeba zdać sobie sprawę, że jego ochrona musi kosztować – stwierdził prof. Marek Jóźwiak z UJK.
Pierwsza część rozmowy:
Druga część rozmowy: