Na skarżyskim osiedlu Bór odbyły się uroczystości upamiętniające mord, jakiego Niemcy dokonali na mieszkańcach miasta. Była to akcja likwidacji polskiej elity i inteligencji.
W dniach od 12 do 14 lutego 1940 roku Niemcy rozstrzelali około 360 osób. Pretekstem do przeprowadzenia zbrodni było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku-Kamiennej. Wszyscy rozstrzelani byli zakopywani na miejscu zbrodni i tu spoczywają do dziś.
Już kilka dni po tym tragicznym zdarzeniu, w 1940 ustawiono na miejscu kaźni brzozowy krzyż. Po wojnie na zbiorowej mogile w lesie Bór został postawiony pomnik z rzeźbą przedstawiającą Chrystusa dźwigającego krzyż. Na postumencie umieszczono tablicę z datą zbrodni i napisem: „Przechodniu! Powiedz Polsce, tu leżym, Jej syny: posłuszni i wierni do ostatniej godziny”.
Podczas dzisiejszej uroczystości pomordowanych wspominali mieszkańcy miasta, harcerze, kombatanci, władze samorządowe i parlamentarne. Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreśla, że dla niego, mieszkańca Skarżyska, historia mordu na Borze zawsze była żywa. Przypomniał, że w zbiorowej mogile są także straceni wówczas ojcowie z klasztoru franciszkanów. Życie straciło wtedy siedmiu zakonników.
Z kolei poseł Dominik Tarczyński mówił, że jako wnuk Żołnierza Wyklętego wie, jak potrzebna jest prawda. A ta jest przypominana podczas takich uroczystości jak dzisiejsza. Obecność na niej jest także oddaniem hołdu obrońcom ojczyzny.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że pamięć o wydarzeniach na Borze jest podtrzymywana nie tylko przy okazji kolejnych rocznic. Jak mówi parlamentarzystka – sama jest mieszkanką tej dzielnicy i widzi rodziców z dziećmi czy indywidualne grupy mieszkańców, którzy przychodzą przed mogiłę.
Współorganizatorem uroczystości był Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej. Prezydent Konrad Krönig podkreślał, że tradycje patriotyczne w mieście są kultywowane. Poświęcenie skarżyszczan z czasu II wojny światowej nadal ma duże znaczenie, dlatego corocznie spotkania na Borze są okazją do okazania czci pomordowanym. Uczestnicy uroczystości mówili, że przychodzą tu corocznie, aby nie zaginęła pamięć o tamtych wydarzeniach. Ważne, aby pamięć o wydarzeniach sprzed 79 lat została przekazana kolejnym pokoleniom.
Podczas uroczystości przy mogile na Borze część artystyczną o tematyce patriotycznej przygotowała skarżyska młodzież.