Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w Domu Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Uroczystość poprowadził biskup kielecki Jan Piotrowski, który udzielił chorym sakramentu namaszczenia.
W trakcie homilii ordynariusz diecezji kieleckiej wspomniał o obowiązku, jaki ciąży na wszystkich zdrowych oraz o potrzebie wyzbycia się egoizmu i znieczulicy względem osób chorych i niepełnosprawnych.
Po mszy biskup odwiedził chorych przebywających na oddziale szpitalnym i rehabilitacyjnym, w domu pomocy społecznej oraz mieszkańców lokali aktywizujących.
Jak mówi ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu Dla Niepełnosprawnych i diecezjalny duszpasterz chorych, Światowy Dzień Chorego ma przypominać, abyśmy byli wrażliwi na potrzeby chorych na co dzień.
– Chorzy są między nami, oczekują na naszą bliskość i opiekę, nie tylko tą medyczną, ale także duchową. Może być to nawet zwykła rozmowa. Ponadto, warto zwrócić uwagę na osoby choćby w naszej rodzinie, które są przygnębione i cierpiące – mówi ks. Jan Jagiełka.
Światowy Dzień Chorych jest też okazją do podziękowania pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom, którzy na co dzień pracują z chorymi i niepełnosprawnymi.
Wśród pacjentów uczestniczących w dzisiejszej uroczystości byli państwo Mieczysław i Bernadetta Mazurkowie. Jak mówią, wparcie duchowe pomaga im w szybszym powrocie do zdrowia, a modlitwa jest równie istotna jak rehabilitacja.
W poniedziałek w Kielcach z chorymi spotka się biskup Marian Florczyk, który o 12.00 odprawi mszę w Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty.
Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.
Orędzie na Światowy Dzień Chorego wystosował papież Franciszek. Podkreśla w nim, że opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości. Papież odwołał się też do postawy św. Matki Teresy z Kalkuty, która poświęciła swoje życie bezinteresownej służbie ubogim. Franciszek wezwał do promowania kultury bezinteresowności, która pomoże przezwyciężyć kulturę zysku i odrzucenia.