W poniedziałek (11 lutego) rozpoczyna się nabór wniosków do programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym, w ramach którego powstają Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Budżet tegorocznej edycji programu wynosi 48 milionów złotych. Dokumenty będzie można składać do 1 marca.
OSA to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku dla całych rodzin. W ich skład wchodzą najczęściej urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci oraz strefa relaksu i gier. Mają one sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych.
W regionie świętokrzyskim w 2018 roku powstało 79 otwartych stref aktywności w 39 gminach. Dofinansowanie na utworzenie stref otrzymało, między innymi, pięć gmin z terenu Ponidzia. Łącznie powstało 10 stref aktywności. Są one w Kazimierzy Wielkiej, Michałowie, Opatowcu, Stopnicy i Wiślicy.
Najwięcej, bo pięć, powstało w gminie Michałów. Jak informuje Magdalena Leszczyńska-Stawiarz z Urzędu Gminy w Michałowie, tego typu obiekty znajdują się w Pawłowicach, Wrocieryżu, Zagajowie, Przecławce i Węchadłowie.
– Otwarte Strefy Aktywności są plenerowymi miejscami sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wchodzą urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier. Sprzyjają one integracji społecznej – mówi Magdalena Leszczyńska-Stawiarz.
Zarówno rodzice jak i dzieci podkreślają, że strefa aktywności w Pawłowicach jest bardzo popularna. – To bardzo dobre miejsce na spędzanie aktywnego czasu na świeżym powietrzu – oceniają.
Edyta Zyg, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Michałowie, podkreśla, że aktywność fizyczną coraz częściej przejawiają osoby starsze.
Na budowę stref aktywności gmina Michałów otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ponad 123 tysięcy złotych. Łączny koszt inwestycji wyniósł natomiast ponad 254 tysiące złotych.
OSA powstały również w gminie Stopnica: na terenie kompleksu rekreacyjnego przy hali sportowej przy ulicy Kazimierza Wielkiego oraz przy ulicy Partyzantów. Ich budowa kosztowała około 100 000 tysięcy złotych, z czego rządowe dofinansowanie wyniosło 49 938 złotych.
Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło finansowo także budowę stref w gminie Opatowiec. Za 36 tysięcy złotych OSA powstała w Krzczonowie.
Na terenie Wiślica powstał jeden tego typu obiekt. OSA w tzw. wariancie rozszerzonym tworzą siłownia plenerowa, plac zabaw i strefa relaksu.
Z OSA mogą również korzystać mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej. Samorządowcy otrzymali dofinansowanie w kwocie 25 tysięcy złotych na budowę siłowni plenerowej oraz strefy relaksu.
W Jędrzejowie Otwarta Strefa Aktywności została otwarta w listopadzie ubiegłego roku na Osiedlu Zachód, przy ulicy Bolesława Chrobrego. Powstała tam, między innymi, siłownia zewnętrzna, mini plac zabaw, strefa relaksu oraz stoły do gier. Teren został ogrodzony. Jak informuje Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, niewykluczone, że w przyszłości strefa zostanie objęta monitoringiem, aby miejsce nie było dewastowane i niewłaściwie wykorzystywane.
– To jest miejsce integrujące pokolenia i takie było założenie programu, aby ze strefy korzystały nie tylko dzieli, ale także rodzice i dziadkowie – mówi Marcin Piszczek.
W Jędrzejowie Otwarta Strefa Aktywności kosztowała 97 tysięcy 600 złotych, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wyniosło 48 tysięcy 800 złotych.
W tym roku gmina Jędrzejów również zamierza składać wniosek do realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Są plany, aby kolejne Otwarte Strefy Aktywności powstały w Jędrzejowie w Parku 700-lecia oraz na Osiedlu Zamoście.
W sumie w powiecie jędrzejowskim w ubiegłym roku powstało osiem Otwartych Stref Aktywności współfinansowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Są one w Trzcińcu w gminie Nagłowice, w Imielnie, w Mierzwinie w gminie Sędziszów, w miejscowościach Podlesie i Tyniec w gminie Oksa, w Sieńsku oraz Rożnicy w gminie Słupia Jędrzejowska.
W powiecie sandomierskim Otwarte Strefy Aktywności zorganizowano w pięciu gminach: Klimontowie, Koprzywnicy, Łoniowie, Obrazowie i Samborcu. W sumie powstało 14 obiektów, z których chętnie korzystają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek bardzo pozytywnie ocenia pomoc Ministerstwa Sportu i Turystyki w realizacji tego rodzaju inwestycji. Powiedział, że wśród ludzi w średnim i starszym wieku zmieniło się podejście do aktywności ruchowej.
– Jest na to coraz większe zapotrzebowanie i dlatego warto tworzyć warunki ku temu, aby propagować zdrowy styl życia – dodał.
Kilka dni temu otwarte strefy aktywności powstały na terenie gminy Klimontów. Znajdują się w Klimontowie, Borku Klimontowskim, Zakrzowie i Ossolinie.
W powiecie staszowskim Otwarte Strefy Aktywności powstały na terenie trzech gmin: Staszowa, Bogorii i Szydłowa. W sumie mieszkańcy mają do dyspozycji pięć obiektów.
Na terenie powiatów opatowskiego i ostrowieckiego w sumie miało powstać dziewięć Otwartych Stref Aktywności. Ich budowę resort wsparł kwotą ponad 265 tysięcy złotych. Z dofinansowania skorzystała gmina Tarłów w powiecie opatowskim. Wójt Tomasz Kamiński informuje, że OSA powstała jesienią w centrum Tarłowa.
Gmina Bodzechów pierwszą strefę aktywności wybudowała przy Zespole Szkół w Sarnówku. Wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn uważa, że program jest dobry.
Włodarze Opatowa, Bodzechowa i Tarłowa zapowiadają, że będą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie kolejnych stref. W powiecie ostrowieckim dofinansowanie uzyskały także gminy Bałtów oraz Ćmielów.
Dwie Otwarte Strefy Aktywności działają w gminie Brody w powiecie starachowickim. Jedna z nich usytuowana jest nad brzegiem zbiornika „Oczko” w Krynkach, druga przy boisku w Stykowie. Siłownie plenerowe składają się z kilku urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu, są także stoliki do gier planszowych i zamocowane przy nich siedziska. Miejsca zostały wybrane w taki sposób, aby zagospodarować przestrzeń najczęściej odwiedzaną przez mieszkańców i gości podczas spacerów i rekreacji.
Koszt tych obiektów wynosi około 93,5 tysiąca złotych. 50 procent tej kwoty stanowi dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Otwarte Strefy Aktywności nie powstały w Starachowicach, gmina wprawdzie ubiegła się o dofinansowanie, ale go nie uzyskała.