Garść przydatnych informacji oraz ciekawostek na temat Sejmu i pracy w polskim parlamencie przekazali pracownicy Wszechnicy Sejmowej uczniom Szkoły Podstawowej w Sadowiu w powiecie opatowskim. Kilkudziesięciu uczniów klas 6, 7 i 8, a także gimnazjum wysłuchało krótkiego wykładu, następnie napisało test podsumowujący lekcję.
Monika Strzydnicka-Raczkowska z Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu informuje, że Wszechnica Sejmowa zajmuje się edukacją i promocją parlamentu. Największą częścią pracy są wizyty w Sejmie, dziennie obsługiwanych jest tysiąc osób. Od kilku lat, trzy razy w miesiącu odbywają się lekcje dla uczniów w całej Polsce.
– Staramy się docierać do młodzieży, której na co dzień trudno jest dojechać do Warszawy – mówi Monika Strzydnicka-Raczkowska.
Dodaje, że lekcja trwa niecałą godzinę i połączona jest z prezentacją multimedialną. Porusza historię polskiego parlamentaryzmu, historię sejmowych budynków oraz architekturę, a także zagadnienia związane z procedurą legislacyjną, która dla uczniów jest trudna do przyswojenia, bo to dla nich teoria, ale warto ją znać.
– Staramy się im uświadomić, że decyzje zapadające w sejmie dotyczą nas wszystkich, nie tylko warszawiaków – mówi przedstawicielka Wszechnicy Sejmowej.
Organizatorem wydarzenia jest poseł Andrzej Kryj. Podobne lekcje odbyły się już w Kunowie i Ćmielowie. Jak mówi parlamentarzysta, to inna forma nauki, podczas której można dowiedzieć się więcej, on sam także opowiedział, jak na co dzień wygląda jego praca.
– Generalnie, jako nauczyciel z wykształcenia, ale i pasji wykraczam poza swoje obowiązki sejmowe i staram się organizować przynajmniej raz w roku takie konkursy. Są też wyjazdy do Sejmu. To ma sens – mówi poseł i dodaje, że każdy parlamentarzysta ma możliwość zorganizowania takiej lekcji. Przygotowanie takiego wydarzenia wymaga jednak trochę czasu.
Uczniowie uważają, że test nie był prosty. Podkreślają, że spotkanie z pracownikami sejmu było dla nich ciekawe i jest to kontynuacja tego, co mają na lekcjach, jednak dla nich najciekawsze były zagadnienia związane z rozmieszczeniem sal w sejmie. Cieszyli się z możliwości poznania parlamentarzysty.
– Chciałabym kiedyś pojechać do Sejmu i zobaczyć, jak to rzeczywiście wygląda – mówi Karolina Swat, jedna z uczennic.
Dyrektor szkoły w Sadowiu Anna Nowak podkreśla, że placówka szuka sposobów na urozmaicenie lekcji i przyznaje, że ma szczęście do gości. W ubiegłym roku lekcji wychowania fizycznego uczyła Anita Włodarczyk, do dzieci przyjechał Naukobus, powstała także tzw. zielona klasa, w której dzieci już wiosną będą mogły brać udział w ciekawych lekcjach.
Dzisiejsze wydarzenie odbyło się pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który ufundował nagrodę za pierwsze miejsce. Jest nią sprzęt elektroniczny. Kolejne dwie sponsoruje kierownictwo wszechnicy.