Do 15 wzrosła liczba pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, u których potwierdzono wirusa A/H1N1 zwanego potocznie „świńską grypą’. Z powodu tej choroby rozszerzono też zakaz odwiedzin.
– Obowiązuje on, oprócz Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, także w Klinice Onkologii Klinicznej – informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO. – Do wczoraj mieliśmy potwierdzonych już 15 przypadków zachorowań na grypę. W 14 przypadkach to jest wirus grypy A/H1N1, a jeden z pacjentów jest zarażony wirusem grypy typu B – dodaje.
W pozostałych klinikach przy pacjencie może znajdować się tylko jedna osoba odwiedzająca, przypomina Izabela Opalińska.
– To nie jest kwestia utrudnienia dla odwiedzających. Chodzi nam o bezpieczeństwo pacjentów. To osoby, które ze względu na walkę z chorobą mają obniżoną odporność i przez to są bardziej podatne na wszelkie infekcje. Nigdy nie wiemy, czy jesteśmy zupełnie zdrowi. Dlatego kierując się bezpieczeństwem naszych pacjentów wprowadziliśmy zakaz odwiedzin w dwóch klinikach i ograniczenia w pozostałych – wyjaśnia Izabela Opalińska.
Jak informowaliśmy, z powodu grypy zakaz odwiedzin lub ograniczenie odwiedzin wprowadziły także Świętokrzyskie Centrum Neurologii oraz Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
ŚWIŃSKA GRYPA:
Zakaźna choroba układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A, a rzadziej wirusy grypy typu C. Nazywa się tak również nową grypę wywoływaną przez wirus grypy A/H1N1, co, jak podkreślają specjaliści, nie jest poprawne.
Objawy:
- wysoka gorączka
- dreszcze
- bóle mięśniowe, oraz kostno-stawowe
- ból głowy
- ból gardła, oraz suchy kaszel
- uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia
- brak apetytu
- ból w okolicy ucha
Przy zarażeniu wirusem świńskiej grypy mogą wystąpić również:
- katar
- nudności
- biegunka lub wymioty
W skrajnych przypadkach pojawia się sztywność mięśni, dezorientacja i utrata przytomności.