W klubokawiarni „Plantacja”, przy ul. Planty 9 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Pisarze wyklęci” o zapomnianych i przemilczanych polskich pisarzach. Przez wiele lat ich twórczość wykreślana była z listy lektur, ale jak przekonywał prof. Stanisław Żak, pomysłodawca tych tematycznych spotkań, „warto do niej sięgnąć”.
Pierwszym na liście cyklu „Pisarze wyklęci” był Józef Mackiewicz (1902-1985), jeden z największych, o ile nie największy polski prozaik XX wieku, którego życiowym mottem były słowa, że „jedynie prawda jest ciekawa”. Był kontrrewolucjonistą i antykomunistą, autorem setek reportaży z utraconych bezpowrotnie Kresów i autorem kilkunastu książek m.in. „Bunt rojstów”; „Droga donikąd”, „Karierowicz”, „Kontra”, „Lewa wolna”. Jak mówił profesor „nic dziwnego, że jest pisarzem nie tylko zapomnianym, ale prawie też nieznanym. Tylko jeden z tytułów „Bunt rojstów” – zbiór reportaży – był wydany w Polsce i to w 1938 roku, inne wydawane były za granicą”. Po opowieści prof. Stanisława Żaka o „pisarzu wyklętym” wywiązała się dyskusja o Kresach Wschodnich i polityce tam prowadzonej przez Polskę.
Przypomnijmy, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaprosił Mackiewicza do Katynia, jako świadka odkrytych grobów, co także opisał w książkach. Czasem sensacyjne wręcz są perypetie wojenne Mackiewicza. Podziemie wydało na niego wyrok śmierci za kolaborację, który jednak zawieszono. Mackiewicz, który żył na emigracji, w Londynie, zawsze był zainteresowany Polską. Był zdecydowanym przeciwnikiem systemu komunistycznego.
Kolejnym bohaterem spotkań cyklu „Pisarze wyklęci” będzie Gustaw Herling-Grudziński.