Kielczanie modlili się w intencji Ojczyzny i bohaterów, poległych w Powstaniu Styczniowym. Msza święta odbyła się w kościele na Karczówce, gdzie 156 lat temu, w styczniu 1863 roku zgromadziły się grupy Polaków, chcących walczyć o wolny kraj. Ksiądz Jan Oleszko, rektor wspólnoty Pallotynów na Karczówce podkreślił, że mury klasztoru wiele razy dawały powstańcom schronienie. Z tego powodu to miejsce bardzo ucierpiało.
– Bernardyni zapłacili wygnaniem przez władze carskie z Karczówki oraz kasatą tego i innych klasztorów. Wiele dóbr narodowych zostało skonfiskowanych. Władze carskie chciały zrobić na Karczówce więzienie, ale miejscowa ludność na to nie pozwoliła. Społeczny opór spowodował, że władze carskie zdecydowały się pozostawić w klasztorze jednego zakonnika. Ojciec Kolumbin Tomaszewski dbał o to miejsce samotnie przez kolejnych 50 lat – mówi ojciec Jan Oleszko.
W uroczystościach upamiętniających powstańców wzięli udział uczniowie kieleckich szkół, a także przedstawiciele parlamentu, władz miasta i województwa. Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że należy pamiętać o Polakach, którzy mimo mroźnego stycznia wyruszyli do walki o wolny kraj.
– Bardziej nad swoją wygodę, zdrowie i życie cenili sobie wolną Ojczyznę. Wielu bohaterów wtedy poległo, wielu było represjonowanych, ale warto było, bo na etosie powstania styczniowego wyrośli ci, którzy na początku XX wieku przywrócili nam wolną Ojczyznę – mówił senator.
Członek zarządu województwa świętokrzyskiego Mariusz Gosek zaznaczył, że na powstanie styczniowe należy patrzeć w szerszej perspektywie walki o wolną Polskę.
– Musimy pamiętać, że wszystkie zrywy narodowowyzwoleńcze, zarówno powstanie styczniowe, listopadowe, czy 1918 rok są ze sobą połączone. Niepowodzenie powstania styczniowego nie zraziło kolejnych bohaterów i 50 lat później, w 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną wolność – dodał Mariusz Gosek.
Na Karczówce znajduje się wiele elementów upamiętniających powstanie styczniowe. Jest to m.in. Pomnik Powstańców, pomnik o. Kolumbina Tomaszewskiego i krzyż upamiętniający powstańców, umieszczony na południowej elewacji klasztoru.
Dziś kilkadziesiąt osób przeszło też w Marszu Pamięci z Białogonu szlakiem, który przemierzyli 156 lat temu powstańcy, w drodze na Karczówkę.