Żydzi i chrześcijanie spotkali się w Chmielniku, podczas Dnia Judaizmu. Jego celem jest budowanie dialogu i pokazywanie tego, co łączy, a nie dzieli obie religie. Bóg stworzył każdego na swój obraz i podobieństwo, dlatego najważniejsze jest, aby być tu razem i otworzyć serce na siebie nawzajem – podkreślał podczas spotkania rabin Yehoshua Ellis, reprezentujący Naczelnego Rabina RP.
– Myślę, że najważniejsze jest, aby pamiętać, że źródłem do zrozumienia wzajemnej historii i kultury jest miłość. Mogę zapomnieć każdy inny szczegół, jeśli tylko pamiętam o miłości. Takie spotkania jak dziś są potrzebne, bo zawsze należy słuchać, co inni mają do powiedzenia i patrzeć na ich perspektywę – dodał rabin.
Ks. Jan Oleszko, rektor klasztoru na Karczówce w Kielcach podkreśla, że takie spotkania zapraszają do tego, żeby dyskusję przełożyć na życie. – O dobroci i miłosierdziu nie można tylko mówić. Albo żyje się tym codziennie, albo zaprzecza się temu. Dlatego takie debaty mają przynieść owoce w życiu w postaci przebaczenia i konkretnych postaw miłości i otwartości. Dziś bardzo nam brakuje takich dyskusji i drugiego elementu: wprowadzania ich w życie – dodał ks. Jan Oleszko.
Burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik dodaje, że ważna jest wzajemna otwartość. W swoim wystąpieniu porównał współistnienie kultur do ogrodu, który jest piękny, bo istnieje w nim wiele różnych drzew. To jest oznaką naszego człowieczeństwa, kiedy potrafimy wzajemnie o siebie dbać – dodał burmistrz.
W Chmielniku zaprezentowano też książkę o relacjach polsko-żydowskich na Kielecczyźnie w XX wieku. Publikacja wydana przez IPN powstała na podstawie 3. konkursu Nasi Sąsiedzi Żydzi, podczas którego młodzież ze szkół średnich zbierała relacje od naocznych świadków, pamiętających funkcjonowanie świętokrzyskich sztetli. Publikacja zawiera 33 wywiady z recenzjami historyków i 7 artykułów naukowych – opowiada dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
– Zebrane relacje odnoszą się do okresu przedwojennego, wojennego i powojennego. Najwięcej wspomnień dotyczy II wojny światowej, spojrzenia Polaków na zagładę Żydów, wzajemnych kontaktów i przypadków pomocy – powiedział dr Tomasz Domański. Publikacja wydana przez IPN jest dostępna m.in. w „Świętokrzyskim Sztetlu” w Chmielniku.
Chmielnik do II wojny światowej był jednym z największych sztetli w rejonie kieleckim. Ok 80% mieszkańców miasteczka stanowili Żydzi. Podczas przeprowadzonego w 2011 roku Narodowego Spisu Powszechnego ludności, przynależność do żydowskiej mniejszości narodowej zadeklarowało w Polsce ponad 7 350 osób.