Z roku na rok wzrasta liczba osób zainteresowanych adopcją dziecka. W ubiegłym w województwie świętokrzyskim o adopcję starało się 50 rodzin i trzy osoby samotne. W sumie dzieci zgłoszonych do adopcji było 173, jednak do rodzin zastępczych trafiło kilkadziesiąt z nich.
To dlatego, że większość pozostaje w rodzinach spokrewnionych, gdzie czują się dobrze, bo są związane więzami emocjonalnymi.
Aby zostać rodzicem zastępczym, wciąż potrzeba sporo czasu. Jak mówi Anna Sokołowska-Smołkowska, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego w Kielcach, najpierw rodzina przechodzi trzymiesięczne szkolenie, podczas którego poznaje potrzeby dzieci i dowiaduje się, z jakimi problemami może się później zetknąć. Otrzymuje kwalifikacje, a potem czeka zwykle około roku na adopcję.
– Abyśmy mogli stosownie dobrać rodzinę, musimy poznać osoby starające się o dziecko. Nie dzieje się to z automatu. To nie jest kolejka, gdzie odkreślamy „następny proszę”, dlatego czas bywa różny – mówi dyrektorka.
Osób, starających o adopcję było w ciągu 7 lat ponad pół tysiąca. Większość z nich to małżeństwa, ale zdarzało się, że o dziecko starały się osoby samotne.
Jak zaznacza dyrektorka, czas nie jest głównym problemem. To także kwestia motywacji i przełamania siebie, aby tu przyjść i zdecydować się na przysposobienie. My pomagamy w podjęciu tej decyzji, także podczas spotkań psychoterapeutycznych. Ośrodek w ostatnią sobotę stycznia uruchamia comiesięczne dyżury psychologów. Z porad będą mogły korzystać nie tylko osoby starające się o adopcję. Specjaliści będą udzielać porad w godzinach 10-14. Jak zaznacza wicemarszałek Renata Janik, to zupełnie nowa inicjatywa.
– Jak wiemy, żyjemy w czasach pełnych emocji, nerwów, różnych stresów. Wiele osób nie radzi sobie w różnych obszarach. Są problemy z wychowywaniem dziecka, małżeńskie, nagle ktoś dowiaduje się, że jest chory i w takim momencie bywa, że zostaje z tym problemem sam albo zamyka się ze swoją rodziną. Ponieważ mamy taką możliwość, postanowiliśmy pomóc mieszkańcom naszego regionu – mówi wicemarszałek.
Wszyscy zainteresowani mogą umawiać się na spotkania pod numerem telefonu 41 248 17 10. Spotkania odbywają się w Świętokrzyskim Ośrodku Adopcyjnym w Kielcach.