Kilkaset osób wzięło udział w świętokrzyskich konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku. Wśród nich byli między innymi samorządowcy, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele świata nauki.
Jak informuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego, jest dokumentem decydującym o przyszłości Polski.
– Jest to swego rodzaju biblia polityki regionalnej. Ten dokument zmienia optykę na rozwój kraju. Jednym z jego głównych założeń jest łatwiejsze i szybsze pozyskiwanie środków nowej polityki spójności po 2020 roku. Strategia pozwoli także na usprawnienie korzystania, przez regiony z pieniędzy dostępnych w poszczególnych ministerstwach – dodaje.
Wiceminister finansów podkreśliła, że ostateczna wersja dokumentu jak również budżet na jego wykonanie będzie gotowy po zakończeniu prowadzonych w całym kraju konsultacji społecznych.
Zdaniem Renaty Janik, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego strategia jest, szczególnie istotnym dokumentem dla województwa świętokrzyskiego.
– Będzie to punkt wyjścia do dalszego rozwoju, regionu. Ten dokument stawia na wsparcie Polski Wschodniej. Łatwiejszą pomoc będą mogły otrzymać także małe i średnie miasta oraz obszary wiejskie. Strategia stawia na zrównoważony rozwój całego kraju, bez względu na zamożność danego regionu. Przełoży się także na wsparcie w kolejnej perspektywie finansowej ze środków unijnych – dodaje.
Zdaniem świętokrzyskich samorządowców, udział w konsultacjach jest niezwykle istotny. Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota mówi, że pozwala to przedyskutować istotne potrzeby mieszkańców nawet najmniejszych gmin.
– Gminy rolnicze takie jak nasza, przechodzą ostatnio bardzo gwałtowne przemiany. Ważne są zatem dla nas przede wszystkim problemy związane z restrukturyzacją rolnictwa.
W konsultacjach wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, rząd Prawa i Sprawiedliwości ma na uwadze zrównoważony rozwój.
– Szczególnie ważne w tym aspekcie są kwestie demograficzne, zwłaszcza w regionie świętokrzyskimi, który wciąż jest miejscem dosyć szybko wyludniającym się. Strategia powinna zatem odpowiadać przede wszystkim na potrzeby ludzi młodych, ponieważ są oni najliczniejszą grupą, która decyduje się na migrację w celach zarobkowych- zaznaczył.
Sceptycznie nastawiony do przeprowadzonych konsultacji był poseł Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej.
– Strategia jest dopiero początkiem dyskusji nad tym, jak ma wyglądać przyszłość naszego kraju, a także wykorzystanie środków unijnych. Niepokojące jest miedzy innymi to, że nie wiemy jakie środki będą wygospodarowane na jej realizację, a także ile z nich trafi do województwa świętokrzyskiego – dodaje.
Zdaniem Jacka Semaniaka, rektora uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dla świętokrzyskich uczelni opracowywana strategia jest szansą dalszego rozwoju i prowadzenia badań naukowych.
– Niesie to duże nadzieje związane także z Kampusem Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar i Wag, który powstanie w Kielcach. to instytucja z którą obydwie kieleckie uczelnie będą ściśle współpracować – dodaje.
Organizatorami wojewódzkich konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.