Przedstawiamy propozycje spędzenia ferii w Kielcach.
Biuro Wystaw Artystycznych (ulica Kapitulna 2)
Poniedziałek, 14 stycznia – piątek, 1 lutego
Godz. 8.30-16.00
– „Spotkania ze sztuką” – pierwszy cykl zajęć, na które zaprasza BWA. W czasie ich trwania uczestnicy obejrzą wystawę „Kapitał sztuki – suplement 2018”, będącą prezentacją prac artystów z regionu świętokrzyskiego. Poznają różne gatunki i dziedziny sztuk plastycznych. Nauczą się je rozróżniać i poznają ich cechy charakterystyczne. Same wykonają własne dzieło, nawiązujące problematyką do wystawy. Wszystkie materiały zapewnia BWA.
Poniedziałek, 14 stycznia – piątek, 25 stycznia
Godz. 8.30-16.00
– „Ślady na śniegu” – to druga propozycja. Są to zajęcia w plenerze. Będą organizowane wokół galerii BWA od 14 do 25 stycznia 2019 roku, oczywiście tylko wtedy, gdy będzie leżał śnieg. Na zajęciach dzieci i młodzież dowiedzą się, czym jest land art oraz same wykonają dzieła ze śniegu. Będą tworzyć między innymi wydeptywane wzory na śniegu oraz bałwankowe instalacje.
Zajęcia poprowadzą: Joanna Biskup-Brykczyńska i Magdalena Leśniak. Udział mogą wziąć osoby w wieku od 5 do 18 lat. – Na wszystkie zajęcia zapraszamy grupy zorganizowane od 5 do 30 osób. Nie muszą to być grupy ze szkół czy przedszkoli, ale na przykład dzieci z sąsiedztwa z opiekunami czy zaprzyjaźnione rodziny – podkreśla Magdalena Leśniak z działu edukacji BWA.
Koszt zajęć to 5 zł od osoby.
Zapisy pod numerem telefonu: 41-36-76447 wew. 25.
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego (ul. Olszewskiego 6)
Wtorek, 15 stycznia – piątek, 18 stycznia oraz wtorek, 22 stycznia – 26 stycznia
Godzina 9.00
Warsztaty „Poczuj to na własnej skórze!”
Jest największym organem w naszym ciele. Waży mniej więcej 4 kilogramy. Gdyby ją rozprostować, zajmowana powierzchnia wynosiłaby średnio 2 metry kwadratowe. O czym mowa? Oczywiście o skórze! Całe ciało jest nią pokryte. To jednolita, wodo- i wiatroodporna, mocna, a zarazem elastyczna powłoka, która w razie uszkodzenia sama potrafi się zregenerować. Skóra jest barierą ochronną pomiędzy naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Odbiera różne bodźce płynące z otoczenia i pozwala nam rozpoznać, czy dany przedmiot jest szorstki, czy gładki, miękki, czy twardy. Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: Czy dotyk jest jednakowy na całym ciele? Gdzie skóra jest najcieńsza? Czy linie papilarne mogą być jednakowe u różnych osób? Uczestnicy wykonają też szereg sensorycznych eksperymentów, dzięki którym poczują dotyk… nauki!
Godzina 11.30
Warsztaty „Praca, moc, energia. Maszyny proste”.
„Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię” rzekł Archimedes, tłumacząc działanie dźwigni. Choć nigdy nie odnalazł wystarczająco długiej deski i wystarczająco mocnej podpory, to poruszył Ziemię światłością swojego umysłu. Nauczył nas jak wykonać pracę, gdy brakuje siły. Na warsztatach uczestnicy zbudują maszyny proste i dowiedzą się jak pomagają one dokonać niezwykłych rzeczy. Zmierzą ile siły wkłada się w wykonywaną pracę, korzystając z nietypowych pomocy naukowych: małego jabłka lub tabliczki czekolady.
Godzina 14.00
Zwiedzanie wystawy „Energia”
Eksperymentując na ekspozycji, odwiedzający będą mogli uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót, ale korzystając jedynie z siły własnych mięśni, zatankować do pełna kultowego Fiat 126P i wyruszyć w podróż po Polsce, ale dopiero po rozwiązaniu specjalnego zadania czy też stoczyć wyścigi z prądem w tle oraz innymi zwiedzającymi, ścigając się na rowerkach zasilających diody.
Udział w samych warsztatach kosztuje 8 złotych za osobę. Udział w warsztatach połączony ze zwiedzaniem wystawy – 15 złotych za osobę. Zwiedzanie wystawy (za osobę) – 15 złotych (bilet normalny), 10 złotych (bilet ulgowy, grupowy, rodzinny), 9 złotych (bilet z Kartą Dużej Rodziny).
Sobota – 19 stycznia, sobota – 26 stycznia – Familijna sobota
Dwa cykle zajęć:
Godzina 9 – „Mamo, tato, a dlaczego…?”
Godzina 14 – „Warsztaty młodego odkrywcy”
Udział w warsztatach (koszt za osobę) – 8 złotych. Zwiedzanie wystawy – 7 złotych (bilet normalny), 5 złotych (bilet ulgowy, grupowy, rodzinny), 4 złote (bilet z Kartą Dużej Rodziny).
REZERWACJE:
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację na adres mailowy: rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl. ECN zachęca również do rezerwacji miejsc osoby zwiedzające indywidualnie, aby mieć pewność wejścia na wybraną z atrakcji. Informacje pod numerami: 41-278-72-50 lub 41-278-72-49.
Zimowa akademia karate
Harmonogram zajęć Hala widowiskowo-sportowa, ul. Żytnia
14-17 stycznia
godz. 14.30 – I grupa (do 13 lat)
godz. 16.00 – II grupa (od 14 lat)
21-23 stycznia
godz. 14.30 – I grupa (do 13 lat)
godz. 16.00 – II grupa (od 14 lat)
Karate kyokushin. DOJO Chikara, ul. Prosta 48a i DOJO Shiro, SP nr 23, ul. Łanowa 68
Na bezpłatne zajęcia organizatorzy zapraszają w dniach: 21-25.01.2019. Zajęcia odbywać się będą przy ul. Prostej 48a (DOJO Chikara) oraz w Szkole Podstawowej Nr 23, przy ul. Łanowej 68 (DOJO Shiro).
Poniedziałek, 21 stycznia
Godziny 10-11 – trening
Wtorek, 22 stycznia
Godziny 10-11 – trening
Środa, 23 stycznia
Godziny 10-11 – trening
Czwartek, 24 stycznia
Godziny 10-11 – trening
11.30 – wyjazd autokarami do kina Helios
14.30 – powrót
Piątek, 25 stycznia
Godziny 10-11 – trening
11.30 – wyjazd autokarami na basen
13.30 – powrót
Kino Fenomen (ulica Ściegiennego 2)
Poniedziałek, 14 stycznia – piątek, 18 stycznia
Godzina 10 – film „Mała stopa”
Godzina 12 – film „Fantastyczne zwierzęta: zbrodnie Grindelwalda”
Poniedziałek, 21 stycznia – piątek, 25 stycznia
Godzina 10 – film „Królowa Śniegu: po drugiej stronie lustra”
Godzina 12 – film „Mary Poppins powraca”
Bilety wstępu na specjalne projekcje filmowe dla najmłodszych widzów – 10 złotych.
Kieleckie Centrum Kultury (plac Moniuszki 2b)
Kieleckie Centrum Kultury zaprasza młodzież na warsztaty teatralne, które zorganizuje Teatr „Pegaz”. Odbędą się na Małej Scenie KCK w dniach: 15 stycznia (wtorek), 17 stycznia (czwartek), 22 stycznia (wtorek), 25 stycznia (piątek), w godzinach 11-10.
W programie warsztatów znalazły się: technika i estetyka mowy (nauka dykcji i prawidłowej artykulacji), praca nad emisją głosu, kultura mowy scenicznej, interpretacja tekstu, analiza literacka i recytatorska, dialog, monolog, sceny zbiorowe w sztuce teatralnej, elementy reżyserii, poznawanie technik gry aktorskiej.
Udział w zajęciach jest bezpłatny!
Muzeum Historii Kielc
„Ferie z muzealną skrzynią”
Wtorek, 15 stycznia
Godziny 10-12
Archeologiczne poszukiwania. Czym zajmuje się archeolog, jak wygląda stanowisko archeologiczne i karta obiektu. Przed uczestnikami zadanie znaleźć i opisać eksponat.
Środa, 16 stycznia
Godziny 10-12
Pieczęć i pieczątka w muzealnych zbiorach. Poznamy ich rodzaje i zastosowanie. Samodzielnie wykonamy własną, niepowtarzalną pieczątkę.
Czwartek, 17 stycznia
Godziny 10-12
Puzderko mojej babci. W czym przechowywano pamiątki, listy i sekrety. Wykonamy własną szkatułkę na ważne drobiazgi.
Piątek, 18 stycznia
Godziny 10-12
Dzień starych gier w muzeum.
W zbiorach muzeum znajdują się stare gry. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Wtorek, 22 stycznia
Godziny 10-12
Muzealny zwierzyniec – dzik, jeleń i inni towarzysze z legend. Jakie zwierzęta pojawiają się w opowieściach związanych z Kielcami i naszą małą ojczyzną.
Środa, 23 stycznia
Godziny 10-12
Ex libris. Znaki własnościowe książek.
Kto je wydawał i gdzie były umieszczane. W trakcie spotkania stworzymy własny ex libris.
Czwartek, 24 stycznia
Godzina 10-12
Tajemnice starych ulic. Kiedy powstały i kto był ich twórcą. Jakie tajemnice kryją w sobie kamienice oraz ich mieszkańcy. Takie sekrety poznamy podczas spaceru.
Piątek, 25 stycznia
Godzina 10-12
Tajemnice starych ulic. Kiedy powstały i kto był ich twórcą. Jakie tajemnice kryją w sobie kamienice oraz ich mieszkańcy. Takie sekrety poznamy podczas spaceru.
Cykl spotkań adresowanych dla dzieci i młodzieży w wieku 7-13 lat. Mogą wziąć udział w różnorodnych zajęciach rozwijających wyobraźnię, umożliwiających zdobycie nowych umiejętności i ciekawej wiedzy w oparciu o historię miasta. Dzieci do lat 13 przyprowadzane są i odbierane z zajęć przez opiekunów. Zapisy pod numerem telefonu: 41-340-55-27. Ilość miejsc ograniczona (15 osób). Opłata 7 zł od osoby.
Centrum Geoedukacji (ulica Daleszycka 21)
Od 15 stycznia w Centrum Geoedukacji odbywać się będą GEO-FERIE. To już ósma edycja zimowych spotkań z geologią świętokrzyską. W związku z modernizacją wystawy stałej i kina 5D feryjni gości będą mogli skorzystać z cyklu specjalnych warsztatów geo-przyrodniczych. W programie między innymi warsztaty szlifowania skał, zajęcia ekologiczne czy gry i zabawy edukacyjne.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej powyżej 6 roku życia (osób indywidualnych) – Geo-feryjne środy i piątki, godziny: 9-10.45.
Harmonogram zajęć:
Środa, 16stycznia – wulkaniczne… bum!
Środa 23 stycznia – GEO-ekologicznie!
Piątek, 25 stycznia – Magnetyczna magia!
Rezerwacja pod numerem telefonu: 41-36-76-800 lub drogą e-mailową: rezerwacje@geopark-kielce.pl
Zajęcia dla rodzin z dziećmi – od wtorku do piątku w okresie od 15 stycznia do 22 lutego, o godzinie 15. Czas trwania warsztatów: około 45 minut.
Harmonogram zajęć:
– we wtorki i czwartki: GEO-GIGA-GRA (Geologiczna Gra Wielkoformatowa);
– w środy i piątki: warsztaty szlifowania skał.
Zajęcia dla grup zorganizowanych – od wtorku do piątku, w okresie od 15 stycznia do 22 stycznia, w godzinach 9, 11.30 lub 14. Czas trwania warsztatu – około 45 minut.
Tematy zajęć (do wyboru 1 lub 2 tematy):
– Warsztaty szlifowania skał;
– GEO-GIGA-GRA (Geologiczna Gra Wielkoformatowa);
Wkoło jest wesoło. Układ Słoneczny;
– H2O na tapecie;
– Przy stole o geologii świętokrzyskiej.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Wymagana jest rezerwacja.
Telefon: 41-36-76-800, mail: rezerwacja@geopark-kielce.pl
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ulica Duża 9)
Spektakle cieszące się największą popularnością wśród widzów, najnowszy spektakl, ale też bezpłatne warsztaty plastyczne, czy zabawa karnawałowa. To propozycje „Kubusia”.
Wtorek, 15 stycznia
Godzina 11 – „Super Piotruś Pan” (spektakl dla dzieci w wieku 5+);
Środa, 16 stycznia
Godzina 11 – „Super Piotruś Pan” (5+)
Czwartek, 17 stycznia
Godzina 11 – „Akademia Pani Beksy” (7+)
Piątek, 18 stycznia
Godzina 11 – „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” (3+)
Sobota, 19 stycznia
Godzina 16 – „O Rybaku i Złotej Rybce” (3+);
Niedziela, 20 stycznia
Godzina 16 – „Opowieść o Piotrusiu i Wilku” (4+)
Dodatkowo odbędą się bezpłatne warsztaty plastyczne, podczas których studenci Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pomogą dzieciom przygotować własnoręcznie wykonane niespodzianki dla swoich Dziadków z okazji ich styczniowego święta (obowiązują zapisy).
Wtorek, 22 stycznia
Godziny 11 i 13 – „Opowieść o Piotrusiu i Wilku” (4+)
Środa, 23 stycznia
Godzina 11 – „Mały Tygrys Pietrek” (3+)
Czwartek, 24 stycznia
Godzina 11 – „Misiaczek” (2-6 lat, na małej scenie)
Piątek, 25 stycznia
Godzina 11 – „Kopciuszek” (4+)
Sobota, 26 stycznia
Godzina 16 – „Kopciuszek” (4+)
Po spektaklu zabawa karnawałowa z bajkowymi zadaniami animacyjnymi i słodkim poczęstunkiem (uwaga! – termin wykupienia biletów – 17 stycznia)
Niedziela, 27 stycznia
Godzina 11 – „Pod adresem marzeń” (7+)
Na spektakle grane od wtorku do piątku będą tańsze bilety, w cenie 14 złotych.
Instytut Dizajnu w Kielcach (ulica Zamkowa 3)
Poniedziałek, 21 stycznia – piątek, 25 stycznia
Godziny 10-12
Warsztaty inspirowane aktualną wystawą w Galerii Głównej – „Spektrum światła. Dizajn i fotony” – #feriezfotonami
Podczas tygodniowej podróży kosmicznej, dzieci każdego dnia zwiedzą inną planetę: Świecących Gazów, Bioluminescencyjną, OldLight, Łapaczy Fotonów, Bez Słońca oraz inne, na których będą mogły zgłębić zagadnienie oświetlenia w temacie projektowania, architektury i fizyki. Uczestnicy dowiedzą się jak działa neon, poznają historię kosmicznych wątków w projektowaniu, a nawet sami staną się projektantami lamp. Międzygalaktyczną podróż zakończy miękkie lądowanie na Ziemi.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 9-13 lat.
Prowadzący: Olka Banaś, Joanna Kurkiewicz & Olga Grabiwoda.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ilość miejsc: 15. Zapisy: feriezfotonami.evenea.pl, telefon: 41-367-68-01.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich (plac Zamkowy 1)
Wtorek-piątek (15-18 stycznia i 22-25 stycznia)
Godziny 9-15
„Karnawałowy szał maskowy” – karnawałowe warsztaty plastyczne – maski. Podczas zajęć dowiemy się, jak obchodzony jest karnawał na świecie, oraz co to są zapusty? Jak świętowano karnawał na wsiach, w domach mieszczan, na dworach szlacheckich, a jak w pałacach? Za kogo przebierali się kolędnicy i jak wyglądały ich niezwykłe maski? W warsztacie plastycznym dzieci samodzielnie przyozdobią maski liska bądź sowy.
Proponowane zajęcia są zgodne z podstawą programową przedmiotu plastyka.
Wtorek-piątek (15-18 stycznia i 22-25 stycznia)
Godziny 9-15
„Zimowe lampiony” – warsztaty plastyczne – lampiony. Podczas zajęć dowiemy się, gdzie powstał pierwszy lampion. Jak wyglądały w różnych krajach na świecie i jaką funkcje pełniły. Poznamy ich historię i z czego wykonywane były świece. Zajęcia zakończą się warsztatami plastycznymi, podczas których dzieci wykonają i ozdobią wykonane przez siebie lampiony.
Warsztaty trwają około 1 godziny. Koszt – 7 złotych od osoby (w cenie materiały dydaktyczne niezbędne do pracy). Maksymalna liczba uczestników – 30 osób.
Zgłoszenia grup przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.30 drogą e-mailową: edukacja@mnki.pl lub telefonicznie 41-344-40-14 wew. 239, kom.: 660 957 875.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (ulica Jana Pawła II 5)
Środa, 16 stycznia, środa, 23 stycznia
Godzina 12
Detektywistyczne opowieści – zajęcia edukacyjne, których celem jest kształcenie umiejętności twórczego pisania. W trakcie spotkania dzieci i młodzież będą wymyślali losy różnych przedmiotów, na podstawie których stworzą później opowiadania. Oferta przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych (III–VIII), gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych.
Zajęcia edukacyjne dla grup do 25 osób. Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.
Muzealni Tropiciele – zajęcia edukacyjne, podczas których uczestnicy zaopatrzeni w narzędzia umożliwiające każdemu tropicielowi zagadek odkrywanie tajemnic i sekretów, śledzą wydarzenia z życia pisarza. Po rozwiązaniu łamigłówek, których bohaterami są postaci i przedmioty z muzeum oraz zebraniu wszystkich poszlak, dzieci stworzą życiorys Stefana Żeromskiego. Swe wnioski przedstawią w oparciu o zebrane „dowody”. Zajęcia mają na celu wyjaśnienie, czym jest biografia i w jaki sposób powstaje.
Zajęcia edukacyjne skierowane do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów. Może w nich wziąć udział maksymalnie 20 osób w grupie. Zajęcia skierowane są zarówno do osób indywidualnych, jak i do grup (po wcześniejszej rezerwacji), telefon: 41-344-57-92.
Muzeum Dialogu Kultur (Rynek3)
Ferie z superbohaterami
Poniedziałek, 14 stycznia
Godzina 10
Człowiek – superkonstruktor!
Superbohater nie musi posiadać nadzwyczajnych mocy, wyobraźnia ludzka jest bowiem nieograniczona. To dzięki intelektowi i pracy twórczej powstało wiele wynalazków, między innymi samochód. Na zajęciach każdy uczestnik będzie mógł skonstruować i ozdobić pojazd według własnego pomysłu.
Wtorek, 15 stycznia
Godzina 10
Superbohaterki
Wynalazczynie, sportsmenki, artystki, przywódczynie państw, które przełamały stereotypy, stając się superbohaterkami w swych dziedzinach. W trakcie warsztatów poznamy postacie znanych kobiet, które odniosły sukces, a swymi dokonaniami zmieniły świat. W części kreatywnej wykonamy plakat superbohaterek.
Środa, 16 stycznia
Godzina 10
Bohaterowie codzienności. O niepełnosprawnościach i ich przekraczaniu
Jakbym się czuł/czuła będąc osobą niesłyszącą? Czy potrafię odnaleźć się w świecie, w którym nie mogę używać oczu? Jak to jest poruszać się na wózku i radzić sobie z codziennymi trudnościami? Skąd się bierze siła do ich przezwyciężania? Na naszych warsztatach wcielimy się w rolę bohaterów codzienności i wykonamy bransoletki mocy.
Czwartek, 17 stycznia
Godzina 10
Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat
Irena Sendlerowa – bohaterska Polka w trakcie II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowała dzieci z warszawskiego getta, znajdując dla nich schronienie w polskich domach. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię Ireny Sendlerowej, jej postawę w trudnych czasach oraz wykonają pamiątkową przypinkę.
Piątek, 18 stycznia
Godzina 10
Starożytni superbohaterowie z Grecji i Rzymu
Kim byli herosi i jakimi nadprzyrodzonymi mocami dysponowali? Z kim walczyli i dlaczego? Czy czuli strach? Na warsztatach poznamy świat antycznych mitów i wykonamy figurki superbohaterów.
Poniedziałek, 21 stycznia
Godzina 10
Bohaterowie komiksów
Superbohaterowie są ważnym elementem amerykańskiej popkultury. Zapraszamy na zajęcia przybliżające ten fenomen. Skąd wziął się Spider-Man? Jakie były początki Batmana? Czy Potwór z Bagien jest człowiekiem? W trakcie warsztatów przybliżymy również postacie superbohaterek, opowiadając o rolach, jakie odegrały we współczesnej kulturze. Na zakończenie wykonamy maskę superbohatera.
Wtorek, 22 stycznia
Godzina 10
I Ty możesz zostać superbohaterem!
Jak możemy zmienić otaczający nas świat i stać się superbohaterem na własnym osiedlu, podwórku lub w szkole? Na zajęciach opowiemy, w jaki sposób możemy podejmować nowe wyzwania i od najmłodszych lat stawać się superobywatelem, działając społecznie. Przewidziany warsztat kreatywny.
Środa, 23 stycznia
Godzina 10
Projektowanie kostiumów karnawałowych w Muzeum Dialogu Kultur
W trakcie warsztatów poznamy ciekawe tradycje karnawałowe z różnych zakątków świata. Zaprojektujemy i wykonamy kostiumy na bal karnawałowy w Muzeum Dialogu Kultur, który odbędzie się 24 stycznia.
Czwartek, 24 stycznia
Godzina 13
Karnawał w Muzeum Dialogu Kultur
Na zakończenie ferii zimowych w Muzeum Dialogu Kultur zapraszamy na bal karnawałowy. Uczestników czeka zabawa w samodzielnie wykonanych poprzedniego dnia kostiumach przy dźwiękach muzyki z całego świata.
Opłata za warsztaty wynosi 7 zł od osoby. Zajęcia trwają do 3 godzin. Materiały dydaktyczne i plastyczne zapewnia Muzeum. Maksymalna liczba uczestników – 30 osób. Rezerwacje: telefonicznie 41-344-60-96 wew. 302 lub 307 lub e-mailem: dialog@mnki.pl
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach
Poniedziałek, 14 stycznia – niedziela, 27 stycznia
Sportowe ferie z MOSiR-em, który zachęca dzieci i młodzież do aktywnego spędzenia ferii zimowych i do skorzystania z bogatej oferty naszych zajęć. A będzie to między innymi darmowa nauka pływania na następujących obiektach – Foka na osiedlu Barwinek 31 (zapisy: 732-964-163), Delfin na ulicy Krakowskiej 2 (605-355-244), Orka na Kujawskiej 18 (533-691-776), Jurajska na Jurajskiej 7 (601-294-525). Na tych obiektach oraz na pływalni Mors przy ulicy Marszałkowskiej 96 za okazaniem legitymacji szkolnej będzie można skorzystać z darmowych wejść na basen. Zapisy na naukę pływania odbywają się od 7 stycznia pod numerami telefonów podanymi w nawiasach.
Jeśli będą też odpowiednie warunki atmosferyczne, to od 14 do 27 stycznia w godzinach 10 – 11 oraz 11 – 12 będzie można skorzystać z darmowych wejść na lodowisko przy ulicy Szczecińskiej 1.
Muzeum Zabawek i Zabawy (plac Wolności 2)
Niemal 40 lat temu, dokładnie w grudniu 1979, powołano do życia kieleckie Muzeum poświęcone zabawkom. Z tej okazji w 2019 rok Muzeum Zabawek i Zabawy szykuje okazjonalne wydarzenia. 40. będzie motywem tegorocznych akcji muzealnych.
Pierwszą okazją do świętowania jubileuszu będą ferie zimowe, które odbędą się pod hasłem „40 lat Muzeum Zabawek i Zabawy”. Tematyka zajęć związana jest z rokiem jubileuszu. Każdy dzień będzie poświęcony innym zagadnieniom, uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały zabawki w momencie powstawania Muzeum.
Wtorek, 15 stycznia-środa,16 stycznia
Godziny 11-13
„W co bym się bawił gdybym urodził się 40 lat temu” – podczas dwóch dni warsztatów (w sali konferencyjnej Muzeum Zabawek i Zabawy) dzieci poznają popularne zabawy z lat 60 i 70. Usłyszą o tym, jak kiedyś wolny czas spędzali ich rówieśnicy, w co się bawili, oraz o tym które zabawy przetrwały do dziś. Może ktoś pamięta bierki, kapsle, grę w 5 kostek, podchody czy statki. W części praktycznej dzieci wykonają bierki oraz kostki do gry, które zostaną wykorzystane do zawodów z nagrodami. Wiek uczestników – minimum 6 lat.
Wstęp: 10 złotych.
Czwartek, 17 stycznia
Godziny 11-13
„Czym bym się bawił gdybym urodził się 40 lat temu?” – zajęcia (w sali konferencyjnej Muzeum Zabawek i Zabawy) przybliżą dzieciom najpopularniejsze zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich epoki PRL. Po obejrzeniu wystawy „Szlagiery z polskich spółdzielni” uczestnicy wykonają własną zabawkę. Wiek uczestników – minimum 6 lat.
Wstęp: 10 złotych.
Piątek, 18 stycznia
Godziny 11-13
„Co bym oglądał gdybym urodził się 40 lat temu?” – spotkanie (w sali konferencyjnej Muzeum Zabawek i Zabawy) rozpocznie wizyta na wystawie „Bohaterowie filmów animowanych”, gdzie okaże się czy dzieci znają Reksia, Muminki czy Misia Uszatka. Dalszą część zajęć wypełni wykonanie bajkowego domku inspirowanego domem Misia Colargola. Wiek uczestników – minimum 6 lat.
Wstęp: 10 złotych.
Cena obejmuje zwiedzanie ekspozycji oraz zajęcia.
Apteka Wyobraźni (ulica Mickiewicza 1)
Wtorek, 22 stycznia-23 stycznia
Godziny 11-13
Zażyj ruchu! Na podwórko marsz! Gra w gumę, gra w klasy, kapsle, berek, państwa-miasta, podchody oraz kreatywne wykorzystanie osiedlowego trzepaka. Zajęcia przypomną popularne w PRL zabawy podwórkowe, pokazując, że dobra zabawa nie wymaga skomplikowanych sprzętów, elektroniki czy wymyślnych zabawek. Wiek uczestników – minimum 6 lat.
Wstęp: 10 złotych.
Czwartek, 24 stycznia-piątek, 25 stycznia
Godziny 11-13
40 wystaw na 40 lecie – zajęcia z wykorzystaniem gry, dzięki której uczestnicy dowiedzą się o najważniejszych wystawach w dziejach Muzeum Zabawek i Zabawy, oraz poznają specyfikę pracy muzealników, w tym przekonają się na czym polega tworzenie ekspozycji muzealnej. Zabawa w tworzenie wystaw ma związek z 40. rocznicą powstania Muzeum. Dzieci wykonają także samodzielnie projekt plakatu informującego o jubileuszu Muzeum.
Wstęp: 10 złotych.
Cena obejmuje wstęp do Apteki oraz zajęcia.
Muzeum Laurensa Hammonda (ulica Kościuszki 13)
Wtorek, 22 stycznia-piątek, 25 stycznia
Godziny 10-13
Muzyczne historie – uczestnicy cyklu warsztatów spędzą czas w kreatywny sposób ucząc się grać na bum bum rurkach, nietypowym instrumencie pozwalającym poszerzyć wiedzę na temat dźwięków, a jednocześnie rozwijającym wyobraźnię tak, by w powstała fascynująca muzyczna opowieść. Ciekawe brzmienie bum bum rurek dopełnią instrumenty perkusyjne, bębny, burze, kije deszczowe. Poprzez luźne gry i zabawy dzieci poznają właściwości i możliwości instrumentów, nauczą się wydobywać z nich dźwięki aby finalnie stworzyć własną kompozycję muzyczną. Wiek uczestników – minimum 8 lat. Preferowana stała grupa uczestników podczas cyklu zajęć.
Wstęp: 10 złotych. Cena obejmuje zwiedzanie ekspozycji oraz zajęcia.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku przygotował specjalną ofertę zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych, podczas których uczestnicy usłyszą o podróżach Sienkiewicza do Zakopanego, poznają poszczególne elementy damskiego i męskiego stroju góralskiego, a także zaprojektują własną wersję takiego ubioru. Tytuł zajęć: „Kłobuk, cucha i kierpce, czyli opowieść o stroju góralskim”.
Zapisy po wcześniejszej rezerwacji: (41) 303 04 26, wew. 105 lub mailowo: oblegorek@mnki.pl
Młodzieżowy Dom Kultury
SPRAWDŹ PROGRAM
Dom Kultury „Zameczek”