W Mircu odbył się III Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na scenie zaprezentowało się około 200 wykonawców. Dyrektor Ośrodka Kultury w Mircu Dorota Tomaszewska informuje, że wśród nich znalazły się: chór parafialny, schola młodzieżowa, zespoły szkolne i ludowe. Całe wydarzenie nie ma charakteru konkursu, ale przeglądu. Celem jest integracja mieszkańców i podtrzymywanie polskiej tradycji kolędowania w okresie Bożego Narodzenia.
W gminie Mirzec działa osiem zespołów ludowych. Ich instruktorem muzycznym jest Piotr Gąsowski, który podkreśla, że utwory prezentowane przez jego podopiecznych są perełkami polskiej muzyki bożonarodzeniowej. Wiele utworów pochodzi z XII czy XIV wieku, są adaptowane do współczesnych wymagań i prezentowane słuchaczom. Zdaniem Piotra Gąsowskiego – nie są to utwory łatwe, ale bardzo piękne i warto je przypominać.
Wójt Mirca Mirosław Seweryn przypomina, że wcześniej kolędowanie odbywało się w kościele, po jednej z mszy, pomysł przeniesienia spotkania do hali sportowej przy szkole zaowocował większą frekwencją. Na wspólne kolędowanie przychodzi coraz więcej osób, a wykonawcy dbają o wysoki poziom prezentowanych utworów. Zwłaszcza zespoły ludowe, które reprezentują prawie każdą wieś w gminie, dbają o niepowtarzalność wykonywanych utworów. Dzięki temu każdy zespół czy kapela ma odrębny charakter.
Doroczne spotkanie, to także okazja do złożenia życzeń i zacieśniania więzów sąsiedzkich.