Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach rozpoczyna współpracę z kolejnymi grupami artystów z regionu i kraju. Pod koniec grudnia dyrekcja WDK podpisała porozumienie o współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików. Dzięki temu fotograficy zyskają miejsce spotkań i organizowania wystaw.
Jak informuje dyrektor WDK Jarosław Machnicki, ZPAF będzie mógł korzystać z różnych sal w Wojewódzkim Domu Kultury, w zależności od potrzeb. Artyści otrzymają też niewielkie pomieszczenie z wejściem od strony ul. Ściegiennego, w którym obecnie znajduje się magazyn.
– Nie jest to duża przestrzeń, ale wystarczająca np. na indywidualną wystawę. Będzie funkcjonowała jako mała galeria z osobnym wejściem. Niewykluczone, że na jednej ze ścian będzie prezentowana także historia aparatu fotograficznego, która mogłaby być ciekawa szczególnie dla młodych osób. W zasobach WDK są urządzenia do rejestracji i odtwarzania obrazu, które można zaprezentować w gablotach – mówi Jarosław Machnicki.
Jarosław Machnicki dodaje, że aranżacja i oddanie tej przestrzeni fotografikom będzie możliwe dopiero na przełomie maja i czerwca, gdy zakończy się obecna umowa związana z tym pomieszczeniem.
Jerzy Bednarski ze świętokrzyskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików dodaje, że w ciągu roku w WDK prezentowane będą minimum dwie wystawy.
– Na pewno będzie to wystawa doroczna, będąca podsumowaniem całorocznej pracy artystów oraz wystawa poplenerowa wszystkich członków ZPAF. Poza tym, jest już wiele pomysłów na dodatkowe wykorzystanie przestrzeni w WDK, np. poprzez organizowanie mniejszych wystaw czasowych – powiedział.
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach będzie też współpracował z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
– Świętokrzyska instytucja została partnerem ogólnopolskiego konkursu wokalnego im. Stanisława Jopka, dedykowanego dla czterech grup wiekowych, począwszy od 9 roku życia – mówi Szymon Biały, zastępca dyrektora WDK.
– Pierwszy etap konkursu rozpocznie się w październiku w WDK. Najlepsi pojadą na przesłuchania do siedziby „Mazowsza”, do Otrębus – wyjaśnia Szymon Biały.
Zasadą konkursu jest wykonanie utworu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Laureaci będą mogli podpisać kontrakt na wspólne występy z Mazowszem.
Z kolei we współpracy ze studentami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w WDK powstały stroje inspirowane regionalną twórczością.
– Studenci zaprojektowali w sumie 16 kreacji – mówi Jarosław Machnicki.
– To nie są stroje ludowe, ale kreacje inspirowane obrazem, rzeźbą lub krojem dawnej sukmany – wyjaśnia dyrektor WDK.
Stroje zostały uszyte w Wojewódzkim Domu Kultury. Będą prezentowane przez Regionalną Organizację Turystyczną m.in. w Targach Kielce, w towarzystwie prac artystów ludowych, które były inspiracją przy tworzeniu kreacji.