Przyszedł na świat w 1916 roku. Był świadkiem wielu kart polskiej historii, która przeplatała się z jego własnymi losami. Zobaczmy Polskę ostatnich stu lat oczami 102-letniego Henryka Dłużewskiego.
Posłuchaj reportażu:Henryk Dłużewski (1916-2018) – kielczanin, społecznik i inżynier. Był inicjatorem i projektantem budowy oraz rozbudowy ponad dwudziestu pomników, tablic i innych form architektonicznych upamiętniających wydarzenia historyczne.
Urodził się w Jelance, w gminie Rzeczniów (powiat lipski) 14 sierpnia 1916 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie. Był też absolwentem leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wydziału Budownictwa Przemysłowego Politechniki Warszawskiej.
Jest autorem lub współautorem kilkunastu obiektów w całej Polsce, w tym konstruktorem budynku domu towarowego Tęcza przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, „Czwórki Legionowej”, Pomnika Niepodległości przed dworcem PKP oraz kościoła parafialnego w Dwikozach. Projektował także konstrukcje dwóch zakładów taboru kolejowego w Korei Południowej.
W 1981 roku przeszedł na emeryturę. Wtedy rozpoczął działalność jako konstruktor pomników.
Henryk Dłużewski został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał mu Prezydent RP Andrzej Duda.
W 2018 roku wystąpił także w ogólnopolskiej kampanii „Piękny wiek” na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zmarł w październiku 2018 roku.