Od 1 stycznia Nowa Słupia, wraz z sześcioma innymi miejscowościami w województwie świętokrzyskim, zostanie miastem. Na budynku urzędu gminy wisi już nowa tablica z napisem Urząd Miasta i Gminy w Nowej Słupi. Są też nowe pieczątki i statuty dla instytucji gminnych.
Pierwsza sesja miejska odbędzie się pod koniec stycznia, a 1 i 2 lutego Nowa Słupia będzie świętować odzyskanie praw miejskich.
Będzie to także nawiązanie do powstania styczniowego, po którym w wyniku ukazu carskiego odebrano prawa miejskie tej miejscowości. Powodem było m.in. zaangażowanie wielu mieszkańców w powstanie styczniowe.
Wójt, a wkrótce burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior podkreśla, że przywrócenie praw miejskich to sprawiedliwość dziejowa, która należała się tej miejscowości.
– Nowa Słupia ma infrastrukturę małomiasteczkową, a jako miejscowość u podnóża góry Świętego Krzyża nadal chce się opierać na turystyce. Wśród potencjalnych turystów łatwiej będzie promować miasto niż wieś turystyczną Nowa Słupia. Miasto to też zobowiązanie. Dlatego w najbliższych latach wykonane zostaną kolejne inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców – dodaje Andrzej Gąsior.
Przywrócenie praw miejskich cieszy mieszkańców Nowej Słupi i okolic. Mają nadzieję, że miasto Nowa Słupia będzie przyciągać więcej turystów i inwestorów, co przełoży się na rozwój gospodarczy. – Niektórzy liczą na większe dotacje z budżetu państwa. Poza tym, bycie miastem to prestiż – podkreślali mieszkańcy.
Od 1 stycznia nowymi miastami w województwie świętokrzyskim będą także: Szydłów, Pierzchnica, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów.