W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu eksponowana jest barokowa szopka z XVIII w. Wchodzące w jej skład figury pochodzą z kościoła św. Ducha.
Jak powiedziała kustosz muzeum Urszula Stępień warto zobaczyć tę szopkę, ponieważ zrobiono ją na miejscu, w Sandomierzu. Do wykonania figur wykorzystano drewno i płótno lniane, które pokryto polichromią. Użyto też fragmentów tkanin z XVII i XVIII wieku.
Dla części figur wykonano szaty z zabytkowych tekstyliów, które odwołują się do polskich ubiorów kontuszowych. Figurka przedstawiająca Matkę Bożą na drewnianym, polichromowanym tronie pochodzi z dawnego klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Pod szatami zachowała się oryginalna polichromia prawdopodobnie z początku XVII wieku, zaprawa kredowo-klejowa, folia srebrna laserowana czerwienią i fragmenty złocenia.
– Figura po przeróbkach całkowicie zmieniła swój wygląd. Pierwotnie była to rzeźba o wysokości ok. 60 cm. Smukłą sylwetkę okrywała długa suknia z dekoltem. Jej warstwy układały się w równoległe fałdy. Nastrój rzeźby wydobywa zwłaszcza profilowe ujęcie Matki Bożej w typie madonn gotyckich, z wypukłym podgolonym czołem okolonym niegdyś przez faliste włosy opadające na plecy – mówi kustosz Urszula Stępień.
Figury trafiły najpierw do zbiorów Muzeum Diecezjalnego urządzonego przez ks. Józefa Rokosznego w kapitularzu katedry, a następnie były eksponowane w kolejnej siedzibie muzeum w Seminarium Duchownym. Obecnie figurki możemy oglądać w Domu Długosza.
Sandomierską szopką interesował się Angelo Stefanucci z Rzymu, kiedy przebywał w Polsce w 1958 r. Przygotowywał wówczas międzynarodową wystawę szopek. Angelo Stefanucci był pomysłodawcą utworzenia w 1953 r. Stowarzyszenia Miłośników Szopek zrzeszającego ludzi pielęgnujących tradycję Świąt Bożego Narodzenia.
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 15.30. W niedzielę od 13.30 do 15.30. Podczas Świąt Bożego Narodzenia będzie nieczynne.