55 kół gospodyń wiejskich z powiatu sandomierskiego zgłosiło się w celu rejestracji do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu. Codziennie kolejnych kilkanaście kół odbiera decyzję o wpisie do rejestru. Ma to związek z wejściem w życie nowej ustawy o KGW.
Zarejestrowanie koła jako samodzielnego podmiotu daje większe możliwości. Można pozyskiwać środki finansowe na różnego rodzaju inicjatywy, prowadzić działalność handlową i w ten sposób rozwijać się.
Marzena Latańska, sołtys Rzeczycy Mokrej w gminie Dwikozy, powiedziała, że zarejestrowanie Koła Gospodyń Wiejskich jest zwieńczeniem działań podejmowanych do tej pory przez nieformalną grupę mieszkańców, którzy są bardzo aktywni. W planach od dawna było założenie stowarzyszenia albo zarejestrowanie KGW, ale nigdy nie było to tak proste jak teraz.
Zarejestrowane koła otrzymują jednorazową dotację. Jej wysokość zależy od liczebności danego koła i wynosi od 3 do 5 tysięcy złotych. Aby otrzymać finansowe wsparcie wniosek o rejestrację należy złożyć do 27 grudnia.
Waldemar Maruszczak, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu, powiedział, że tak duża aktywność kół gospodyń wiejskich w powiecie sandomierskim to powód do zadowolenia.
– Mieszkańcy wsi ciężko pracują, inicjatywy podejmowane m.in. przez KGW są odskocznią od codzienności i integrują ludzi – dodał.
Rejestracji mogą dokonać koła gospodyń wiejskich już istniejące jak i zupełnie nowe.