55 kół gospodyń wiejskich z powiatu sandomierskiego zarejestrowało się dotychczas w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu. Codziennie, kolejnych kilkanaście kół odbiera decyzję o wpisie na listę. To efekt nowej ustawy o kołach gospodyń. Zarejestrowanie grupy, jako samodzielnego podmiotu pozwala zdobywać pieniądze na różne inicjatywy, prowadzić działalność handlową i w ten sposób się rozwijać.
Marzena Latańska, sołtys Rzeczycy Mokrej, w gminie Dwikozy mówi, że zarejestrowanie Koła Gospodyń Wiejskich jest zwieńczeniem działań podejmowanych do tej pory przez nieformalną grupę aktywnych mieszkańców. W planach, od dawna było założenie stowarzyszenia, albo zarejestrowanie koła, ale nigdy nie było to tak proste jak teraz.
Zarejestrowane koła otrzymują jednorazową dotację. Jej wysokość zależy od liczebności grupy. Jeżeli skupia ono do 30 osób, wówczas dotacja wynosi 3 tysiące złotych, jeśli od 30 do 75 osób – należy się dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł, a dla kół powyżej 75 członków, ta dotacja to 5 tys. zł. Aby otrzymać finansowe wsparcie, wniosek o rejestrację KGW należy złożyć do 27 grudnia.
Waldemar Maruszczak, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu powiedział, że tak duża aktywność kół gospodyń w powiecie sandomierskim cieszy.
– Mieszkańcy wsi ciężko pracują, inicjatywy podejmowane m.in. przez KGW są odskocznią od codzienności, dają możliwość spotkania się, uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach – dodaje.
Zarejestrować można zarówno nowe koła gospodyń wiejskich, jak i te już istniejące.