Najnowsze laboratoria kampusu Głównego Urzędu Miar przyciągną do regionu nie tylko naukowców, ale także będą impulsem do rozwoju świętokrzyskich uczelni i firm. To bardzo ważna inwestycja dla regionu – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.
Jak zauważył laboratoria GUM będą pierwszym wielkim projektem centralnym realizowanym poza Warszawą. Wyposażenie pracowni w najnowocześniejszy sprzęt badawczy oraz prace naukowców powinny pomóc w rozwoju firm z naszego regionu, szczególnie tych, które inwestują w nowoczesne technologie. To także zachęta dla innych, by u nas rozpocząć swoją działalność.
Marszałek szczególnie liczy na branżę elektromobilności, która powinna się w najbliższych latach dynamicznie się rozwijać. Laboratoria GUM to także olbrzymie zaplecze badawcze i szansa na rozwój kieleckich uczelni, szczególnie Politechniki Świętokrzyskiej, która jest udziałowcem w tym przedsięwzięciu.
Gość Radia Kielce zwrócił uwagę, że olbrzymie znaczenie dla powstania kampusu miała decyzja byłego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, który zdecydował się na przekazanie działek pod inwestycję, oraz przychylność premiera Mateusza Morawieckiego, który chciał w ten sposób wspomóc rozwój miasta i regionu.
Według założeń projektu do kampusu GUM w Kielcach ma się przenieść połowa laboratoriów instytucji obecnie działających w Warszawie. Do 2023 roku w stolicy Świętokrzyskiego powstanie specjalistyczny obiekt o powierzchni około 15 tys. metrów kwadratowych, wyposażony w kilkadziesiąt innowacyjnych, metrologicznych stanowisk pomiarowo-badawczych, które wejdą w skład ośmiu laboratoriów: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, elektryczności i magnetyzmu, masy, jonizujące, termometrii oraz zakładu metrologii interdyscyplinarnej.
Dziś w Warszawie zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej laboratoriów. Zwycięskie biuro projektowe zostanie zaproszone do negocjacji i przygotowania dokumentacji technicznej kampusu.