Jak reanimować noworodka? Które leki przeciwbólowe można podać kobiecie w ciąży i jak uratować człowieka w sytuacji kryzysowej? Wiedzę na ten temat można było zdobyć podczas warsztatów pierwszej pomocy na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez studentów działających w organizacji IFMSA Poland, czyli Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny. Magdalena Kulka, jedna z prowadzących spotkanie przekonuje, że pomoc w pierwszych minutach zagrożenia życia jest najważniejsza. Może ona decydować o tym, czy człowiek przeżyje i będzie sprawny.
Uczestnicy warsztatów mogli sami przećwiczyć reanimowanie człowieka. Wszystko pod przewodnictwem Natalii Michalskiej, która przekazał im wiedzę o podstawach pierwszej pomocy.
– Należy podejść do poszkodowanego, zapytać jak się czuje i czy nas słyszy, a następnie lekko potrząsnąć. Dodatkowo ocenić oddech, kierując się trzema zasadami – usłyszymy, zobaczymy i wyczujemy. Potem przystępujemy do uciskania klatki piersiowej 30 razy w stosunku do 2 wdechów – mówiła.
Przyszli lekarze uczestniczący w spotkaniu potwierdzają, że znajomość zasad pierwszej pomocy jest kluczowa.
– Świetne w tych szkoleniach było praktyczne podejście to tematu. Nie tylko mogliśmy słuchać, ale też sami spróbować. Jest to bardzo ważna wiedza, bo nigdy nie wiemy kiedy się przyda. Musiałam ostatnio zastosować pierwszą pomoc i na szczęście nic się złego nie stało. To pokazuje, że bardzo istotne, aby mieć podstawy, na których możemy bazować w sytuacjach kryzysowych – mówi Ola.
Następne spotkanie odbędzie się na początku stycznia. Uczestnicy będą mogli wówczas stanąć w szranki w zawodach z wiedzy praktycznej i teoretycznej.