Świdośliwa, pigwa, pigwowiec, jeżyny, rokitnik – te gatunki mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych upraw ogrodniczych i zwiększać ich dochodowość. Mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Obrazowie przez sandomierski oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Elżbieta Krempa, kierownik działu ds. ogrodnictwa w tej instytucji stwierdziła, że niszowe uprawy mogą być odpowiedzią na nieopłacalność produkcji sadów jabłoniowych, co wykazał chociażby ten rok oraz na problemy z ceną i zbytem niektórych gatunków pestkowych.
– Zainteresowanie alternatywnymi uprawami wymuszają też sami konsumenci podróżujący teraz często po świecie, gdzie próbują na przykład soku z rokitnika czy dżemu ze świdośliwy i potem szukają tego u nas. My mając ziemię i umiejętności ogrodnicze możemy to ludziom zapewnić, a przy tym skorzystać finansowo – dodała Elżbieta Krempa.
Profesor Stanisław Pluta z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach powiedział, że w Polsce wzrasta zainteresowanie uprawą świdośliwy, którą można określić jako słodką aronię. Owoce są bardzo smaczne i można je też wykorzystywać w przetwórstwie do konfitur, dżemów, nalewek oraz do suszenia. Są również cenne pod względem bioaktywnych substancji.
Doktor Iwona Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zachęcała między innymi do uprawy pigwy i pigwowca. Są to gatunki nadające się wyłącznie do przetwórstwa, ale produkty które z nich powstają są cenione na świecie. Na przykład marmolada z pigwy – koronny produkt hiszpański.
– Warto więc wprowadzać tego typu towary na naszym rynku, bo jest na nie zapotrzebowanie – dodała prelegentka.
W konferencji uczestniczyli rolnicy z różnych stron województwa świętokrzyskiego. Leszek Loranty z Kosowic w gminie Bodzechów powiedział, że interesuje się uprawami alternatywnymi, ponieważ z własnego doświadczenia wie, że stale trzeba poszukiwać czegoś nowego. Do propozycji upraw niszowych podchodzi jednak z pewnym dystansem, ponieważ jak stwierdził – nie sztuką jest posadzić i uprawiać, ale chodzi o to, aby potem było, gdzie ten towar sprzedać i to po godziwej cenie.
Kolejna konferencja, którą organizuje sandomierski oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego dotyczyć będzie upraw ekologicznych. Odbędzie się 3 grudnia w Sandomierzu.