Pogoda za oknem sprzyja wielu infekcjom i przeziębieniom, co z kolei nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm, także i na nasze serce. Na ten temat w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z dr n. med. Radosławem Bartkowiakiem z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Panie doktorze, które infekcje są szczególnie groźne dla serca?
Wszystkie infekcje, czy to wirusowe, czy bakteryjne przy pewnym niekorzystnym wpływie innych czynników niekorzystnie działają na nasze serce. Mogą doprowadzić do powikłań, które mogą być groźne dla serca. Grypa może prowadzić do bardzo groźnych powikłań i do ciężkiej niewydolności serca. Także zwykłe przeziębienia mogą być niebezpieczne dla tego organu.
– Okazuje się, że nawet próchnica oraz paradontoza nie wpływają korzystnie na układ krążenia.
Tak. Próchnica, to rozwój bakterii w obrębie zęba, czy choroby przyzębia, czy dziąseł i te stany (przewlekłej infekcji bakteryjnej) mogą grozić tym, że te bakterie mogą przedostawać się do układu krążenia, a także atakować niektóre struktury w sercu, np. zastawki serca.
– Czy leki, które pomagają zwalczyć przeziębienie mogą mieć negatywny wpływ na nasze serce?
Oczywiście, ponieważ wiele leków, które szeroko stosujemy w infekcjach, są to leki dostępne dla nas bez recepty. Niestety, ale Polacy lubią leczyć się sami. Natomiast duża grupa z tych leków, to niesterydowe leki przeciwzapalne, które powodują łagodniejszy przebieg przeziębienia. Jednak przy dłuższym, bardziej przewlekłym stosowaniu tych leków może wystąpić np. nagły, niespodziewany wzrost ciśnienia tętniczego. Musimy też uważać na suplementy diety i wybierać te, które mają potwierdzone znaczenie w zwiększaniu odporności naszego organizmu. Ja polecam produkty naturalne.
– Serce nie lubi anginy.
Tak, to choroba bakteryjna powodowana przez paciorkowce. To zapalenie gardła i migdałków. Pewnie czynniki powodują, że przy niewłaściwym leczeniu anginy paciorkowcowej może dojść do uszkodzeń serca, czy stawów. Jeśli lekarz rozpoznaje u nas anginę i zaleca odpowiednią antybiotykoterapię, wówczas powinniśmy ten antybiotyk wybrać przez cały zalecony okres choroby, a nie tylko przez pierwsze dni choroby, kiedy się czujemy najgorzej. We wszystkich infekcjach bakteryjnych, wirusowych, przeziębieniach bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących farmakoterapii. Nasze serce nie lubi też grypy, której powikłania mogą doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego.
Posłuchaj całej rozmowy:
Część pierwsza:
Część druga: