„100 fotografii Zawichostu” – to tytuł wystawy, którą można oglądać w miejscowym ośrodku kultury. Przygotowano ją z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdjęcia pochodzą od osób prywatnych oraz z archiwów różnych instytucji.
Jak powiedziała Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście, kluczem doboru zdjęć był przede wszystkim ich wiek. Wybierano najstarsze pochodzące z 1918 roku, oraz prezentujące zmieniającą się miejscowość na przestrzeni lat.
Na fotografiach można również zobaczyć konkretne wydarzenia, jakie odbywały się w miasteczku, mieszkańców i miejsca, które wraz z upływem czasu bardzo się zmieniły. Na jednym ze zdjęć jest będący w budowie wodowskaz wiślany. Fotografia pochodzi z 16 listopada 1928 roku.
Wystawa „100 fotografii Zawichostu”. Budowa wodowskazu 27.11.2018 / Fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście
Uwiecznione zostało także wnętrze hali do nauki zawodu w szkole rzemiosł, która istniała w Zawichoście jeszcze przez pewien czas po drugiej wojnie światowej. Teraz w tych budynkach mieści się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy oraz pomieszczenia klasztorne.
Na wystawie można także zobaczyć obchody Święta Konstytucji 3 Maja z 1935 roku. Odbyła się wówczas inscenizacja prezentująca przemarsz oddziału Józefa Piłsudskiego przez miasto. W rolę marszałka wcielił się Ludwik Jasieński, aptekarz z Zawichostu. Według dyrektor Patrycji Sus- Lutyńskiej szczególne jest również zdjęcie, na którym uchwycone zostały kobiety pobierające wodę ze studni na ulicy Świętokrzyskiej. Są boso z wiadrami, a zdjęcie nie jest pozowane.
Większość fotografii jest autorstwa Wojciecha Lipowskiego, który był lekarzem w Zawichoście i regionalistą. Na wystawę przekazała je rodzina. Można je także obejrzeć w wydanym specjalnie na tę okazję albumie. Publikacja została rozdana mieszkańcom.