Jaka będzie współpraca nowego regionalnego parlamentu i władz Kielc? Czy będzie służyć rozwojowi województwa świętokrzyskiego, czy też stanie się areną rywalizacji pomiędzy dwiema opcjami, dominującymi w tych ośrodkach władzy? Ten temat zdominował dyskusję w Studiu Politycznym Radia Kielce.
Zdaniem senatora PiS Krzysztofa Słonia dobra współpraca jest koniecznością, bo nie można zbagatelizować znaczenia Kielc, jako stolicy regionu.
– To jest zaplecze i do inwestowania i do współdziałania. Zarówno nowy marszałek województwa Andrzej Bętkowski, jak prezydent Kielc Bogdan Wenta deklarowali tuż po objęciu władzy chęć współpracy. Tego też oczekują mieszkańcy regionu – zaznaczył senator PiS. – W Kielcach jest najwięcej projektów, budżet miasta, to już 1 miliard 400 milionów złotych, miasto jest w dobrej sytuacji finansowej i może pozwolić sobie, by być partnerem środków unijnych, których dysponentem będzie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W Kielcach realizowane będą także projekty rządowe, choćby budowa laboratoriów Głównego Urzędu Miar – powiedział Krzysztof Słoń.
Jak zaznaczył senator cieszą go zapowiedzi marszałka Andrzeja Bętkowskiego, że będzie stawiał na gospodarkę, rodzinę i bezpieczeństwo.
Według Michała Brauna, polityka Platformy Obywatelskiej, pola do rywalizacji pomiędzy samorządem województwa i stolicy regionu nie ma.
– Problem ten wynikł zapewne po zapowiedziach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że samorządy, w których nie będzie rządziła jego partia nie będą otrzymywały rządowego wsparcia. Michał Braun zaznaczył jednak, że Kielce skonsumowały już większość pieniędzy unijnych na inwestycje. – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli to, co jest głównym finansowym motorem rozwoju miast, jest wykorzystane praktycznie w 100 procentach. Europejski Fundusz Rozwoju – ponad 70 procent środków jest już zakontraktowanych, więc nie ma co się bać. Te pieniądze zostały przekazane przez poprzedniego marszałka Adama Jarubasa, współrządzącego regionem z Platformą Obywatelską – powiedział Michał Braun.
Polityk stwierdził, że inaczej jest w przypadku pieniędzy rządowych. – Nie mamy lotniska, nie ma drogi S74, nie ma innych obiecanych inwestycji, więc nie będzie gorzej. Mam nadzieję, że teraz środki na te zadania pojawią się – dodał.
Magdalena Fogiel-Litwinek ze stowarzyszenia Kukiz15 podkreśliła z kolei, że współpraca obu samorządów jest obowiązkiem, w służbie mieszkańcom Kielc i regionu. Wyraziła jednocześnie niezadowolenie, że mające większość Prawo i Sprawiedliwość porozumiało się z reprezentantem SLD, który został wiceprzewodniczącym sejmiku. Jak stwierdziła przewodnicząca stowarzyszenia w regionie, Henryk Milcarz prowadził kampanię wyborczą, korzystając z publicznych środków, co jest najgorszym standardem politycznym. Ponadto – dodała Magdalena Fogiel-Litwinek – dla Platformy Obywatelskiej niewiele się zmieniło, bo wicemarszałkiem została Renata Janik, która niegdyś należała do PO i wówczas została wybrana do Sejmu z tego właśnie ugrupowania. – Miała być zmiana, postawienie na nowych ludzi, PiS to obiecywał, a tymczasem dogaduje się ze starym układem – stwierdziła działaczka Kukiz15. Dodała, że życzy nowemu marszałkowi, by wyciągnął województwo świętokrzyskie z ostatnich miejsc rankingów.
Piotr Kopacz z Nowoczesnej stwierdził, że jakikolwiek konflikt, który mógł mieć miejsce poprzednio pomiędzy marszałkiem a prezydentem Kielc wynikał raczej z niechęci osobistej, niż politycznej. Dodał, że stolica regionu korzystała od 2004 roku, otrzymując ze środków unijnych wsparcie w wysokości dwóch własnych budżetów. Zadaniem, przy którym nowe władze obydwu ośrodków muszą współpracować jest budowa drogi nr S74 – podkreślił Piotr Kopacz. Działacz Nowoczesnej odniósł się też do składu zarządu województwa. Stwierdził, że nie jest to gremium techniczne, ale polityczne i stanowi szerokie porozumienie prawicy. Wyraził również nadzieję na dobrą współpracę samorządu Kielc i województwa, ponieważ perspektywa unijna do 2027 roku jest już prawdopodobnie ostatnią, z której będzie można uzyskać większe wsparcie finansowe.
POSŁUCHAJ STUDIA POLITYCZNEGO RADIA KIELCE: